Athletic Bilbao a obţinut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu în faţa formaţiei Getafe

bilbao

Echipa Athletic Bilbao a obţinut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu, scor 1-1, în faţa formaţiei Getafe, vineri seara, în primul meci al etapei a 29-a a campionatului de fotbal al Spaniei, conform Agerpres.

Oaspeţii au deschis rapid scorul în debutul meciului de pe stadionul San Mames, prin turcul Enes Unal (3), însă Athletic a restabilit prin Yuri Berchiche (29).

Getafe a evoluat în zece jucători din minutul 65, după eliminarea lui Jorge Cuenca, dar a reuşit să facă faţă asediului gazdelor din finalul reprizei secunde, plecând cu un punct preţios din Ţara Bascilor.

Sâmbătă, în Primera Division se dispută partidele Alaves - Granada, Elche - Valencia, Osasuna - Levante şi Rayo Vallecano - Atletico Madrid.

Etapa va continua duminică cu meciurile Espanyol Barcelona - Mallorca, Celta Vigo - Betis Sevilla, Cadiz - Villarreal, Sevilla FC - Real Sociedad şi marele derby Real Madrid - FC Barcelona.

Lider al clasamentului este Real Madrid, cu 66 puncte, urmată de Sevilla FC, 56 puncte, FC Barcelona şi Atletico Madrid , câte 51 puncte, Betis Sevilla 49 puncte etc.