Atletico Madrid a câștigat Europa League: A învins-o pe Olympique Marseille, 3-0, la Lyon, prin dubla francezului Antoine Griezmann și reușita lui Gabi - VIDEO

atletico madrid

Atletico Madrid a câștigat trofeul Europa League! Spaniolii s-au impus cu 2-0 în finala din Franța, de la Lyon, în fața lui Olympique Marseille. La pauză scorul a fost 1-0. Francezul din atacul lui Atletico, Antoine Griezmann, a marcat în minutul 21.

Griezmann a făcut dubla, în minutul 49. Căpitanul Gabi a stabilit scorul final, în minutul 89.

Vezi golurile AICI

Trebuie menționat că Diego Simeone, antrenorul lui Atletico, a fost suspendat pentru acest meci, el neputând sta pe banca tehnică a echipei. Grecul din atacul lui Marseille, Mitroglu, a ratat cea mai mare ocazie a francezilor în minutul 81, când a trimis în bară.

În minutul 32, Dimitri Payet de la Olympique Marseille s-a accidentat şi a părăsit terenul în lacrimi, fiind înlocuit de Maxime Lopez, și riscă să rateze Campionatul Mondial. El a fost îmbrăţişat de coechipierii săi, dar şi de Antoine Griezmann.

Înaintea meciului, DJ Ofenbach a susţinut un recital.

Trofeul Ligii Europa a fost adus pe teren de Eric Abidal, ambasadorul finalei de la Lyon. Atletico Madrid a mai câştigat Liga Europa în 2010 cu Fulham şi în 2012 cu Athletic Bilbao, la Bucureşti.