Seceta care a lovit România în vara acestui an ar trebui să fie o urgență națională. Asta consideră europarlamentarul AUR, Claudiu Târziu, care îi solicită președintelui Klaus Iohannis să promoveze și să propună spre aprobare în CSAT un act de donație a unui sistem național de irigații către Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).
Claudiu Târziu (AUR) îi cere lui Iohannis să ia în calcul efectele „devastatoare” produse de seceta prelungită pe teritoriul României.
„Urmând exemplul gestului de solidaritate necondiționată și complet dezinteresată prin care ați acceptat donarea unui sistem defensiv Patriot statului vecin, aflat în mijlocul unui război de apărare a teritoriului național, luând în considerare imperativul de stabilitate a României în contextul geopolitic actual, în care orice dezechilibru de natură economică, socială sau politică poate favoriza imixtiunea agenților de influență ai adversarilor alianței euroatlantice, cunoscând efectele devastatoare produse de seceta prelungită care se manifestă pe teritoriul României în ultimii ani, având la dispoziție datele publice despre starea de degradare avansată în care se găsește sistemul de irigație la nivel național, vă solicităm să promovați și să propuneți spre aprobare în CSAT un Act de donație al unui Sistem Național de Irigații sau alocarea unui buget egal cu suma de 1 miliard de USD către Ministerul Agriculturii din România, care să acopere nevoile de apărare a patrimoniului agricol al României în fața efectelor devastatoare provocare de secetă”, scrie europarlamentarul AUR pe Facebook.
Târziu îi propune lui Iohannis și inițierea unei dezbateri publice în legătură cu acest proiect, pentru a avea „o imagine concludentă relativ la modul în care societatea civilă privește proiectul nostru”.
Klaus Iohannis a convocat joi CSAT
Președintele României, Klaus Iohannis, a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAȚ), care va avea loc joi, 19 septembrie 2024, începând cu ora 13:00, la Palatul Cotroceni.
Potrivit unui anunț al Administrației Prezidențiale, pe ordinea de zi a Ședinței Consiliului sunt incluse subiecte referitoare la:
Stadiul și perspectivele conflictului din Ucraina în urma agresiunii ilegale şi nejustificate a Federaţiei Ruse. Implicaţii pentru România;
Oportunități oferite de noul context geopolitic pentru consolidarea Parteneriatului Strategic cu Republica Moldova. Asigurarea ireversibilității parcursului european: oportunități și provocări;
Planul Național de Implementare a Pactului Civil în domeniul Politicii de Securitate și Apărare Comună;
Planul de înzestrare a Armatei României 2025-2034.
Poziția MApN pe tema dronei rusești
După ce mai multe drone rusești au încălcat spațiul aerian al României în ultimii doi ani, cel mai recent zilele trecute, o întrebare a fost pe buzele tuturor: De ce Armata nu doboară aceste aparate de zbor care sunt un pericol inclusiv pentru civili? S-a explicat că legialația nu permite acest lucru, fără a se indica prea clar legea și articolul în cauză. Acum, ministru apărării are o explicație curioasă: drona rusească ajunsă în România nu era ostilă.
„Evaluările care s-au făcut au arătat ca drona nu avea caracter ostil, dacă va avea caracter ostil știm ce avem de făcut. Astfel de situații au fost și în Polonia și în Letonia săptămâna viitoare vom avea B9 și vom avea o manieră integrată”, a declarat, miercuri, ministrul apărării.
Comentează