România a încheiat Campionatele Europene de scrimă Under-23 cu două medalii, una de aur şi una de bronz, după ce echipele de spadă masculin şi sabie feminin au înregistrat clasări modeste, marţi, în ultima zi a competiţiei, conform Agerpres.
Echipa feminină de sabie a României, compusă din Tania Luţea (CSA Steaua), Sabina Martiş (CSA Steaua), Maria Matei (CS Dinamo), Ilinca Pantiş (CS Riposta) şi antrenată de Tiberiu Dolniceanu, s-a clasat pe locul 7 la Tallinn, după ce a fost învinsă de Spania în sferturi, cu 45-41, a pierdut în faţa Ucrainei, cu 28-45, în turneul pentru locurile 5-8, ieşind învingătoare în ultimul meci, pentru poziţiile 7-8, 45-40 cu Georgia.
Formaţia masculină de spadă, antrenată de Iulian Bratu şi alcătuită din Ştefan Baciu (CSA Steaua), Andrei Burghelea (CSA Steaua), Alex Oroian (CSM Satu Mare) şi Daniel Popa (CSA Steaua), s-a clasat pe locul 15, ultimul.
Tricolorii au fost învinşi în primul tur de Polonia, cu 45-29, după care au pierdut şi primul meci din turneul 9-15, 48-45 cu Spania, apoi au cedat şi în faţa Letoniei, cu 40-45, în duelul pentru locurile 13-15.
Echipa feminină de spadă, antrenată de Robert Rigo, în componenţa Bianca Benea (CSM Oradea), Cristina Constantinescu (CSA Steaua), Talida Enache (CSM Corona Braşov) şi Alexandra Predescu (CSA Steaua), a câştigat luni medaliile de aur, în timp ce echipa masculină de sabie, alcătuită din Alexandru Zmău (CSM Iaşi), Radu Niţu (CS Riposta), Matei Cîdu (CSM Iaşi) şi Marco Şovar (CS Dinamo), antrenată de Tiberiu Dolniceanu, a obţinut bronzul.
Cel mai bun rezultat la individual a fost locul 5, obţinut de Sabina Martiş la sabie şi de Bianca Benea la spadă.
România a participat la Europenele Under-23 cu un lot de 20 de scrimeri, 12 la feminin şi 8 la masculin.
Aur și argint pentru România la Campionatele Europene de scrimă Under-23
Explorează subiectul
Articole Similare

18
Premier League: FC Liverpool, a terminat la egalitate joi seara, în deplasare, cu Arsenal Londra
18

37
Serie A: Nicolae Stanciu a ratat un penalty în min. 90+9 şi, totodată, şansa de a aduce victoria echipei Genoa în meciul cu AC Milan
37

9
Volei: Alba Blaj, învinsă și de Volero Le Cannet în grupa A a Ligii Campionilor
9

16
Cagliari revine spectaculos de la 0-2 și obține un egal cu Cremonese
16

29
Federaţia Kenyană de Tenis recunoaşte o eroare în acordarea unui wild card
29

9
Tottenham anunță că Mohammed Kudus va lipsi până în aprilie din cauza unei accidentări
9

15
Tosha Schareina penalizat la Dakar și coboară pe locul 4 în clasamentul general
15

38
CSM București aduce două internaționale maghiare: Faluvegi și Kuczora au semnat până în 2028
38

15
Naționala Nigeriei amenință cu boicotul la CAN din cauza bonusurilor neplătite
15

18
CFR Cluj discută cu Ciprian Deac pentru un rol în staff-ul administrativ
18

27
Arina Sabalenka ia în calcul să sară peste unele turnee în 2026 pentru a-și proteja sănătatea
27

37
Fostul arbitru David Coote, condamnat la închisoare cu suspendare pentru deţinerea unui videoclip cu pornografie infantilă
37

85
Fostul arbitru David Coote, închisoare cu suspendare pentru descărcarea unui videoclip
85

















Comentează