Australianul Oscar Piastri, învingător în cursa de duminică de la Soci din Formula 2

cdn.galleries.smcloud.net
raliuri

Pilotul australian Oscar Piastri, de la Prema Racing, a câştigat a doua cursă disputată duminică pe circuitul stradal de la Soci, în Rusia, contând pentru a şasea manşă din cele opt prevăzute în sezonul de Formula 2, transmite AFP.

Piastri, cronometrat după 28 de tururi cu timpul de 53min20sec402/1000, a fost urmat în clasament de francezul Theo Pourchaire (ART GP) la 1sec928/1000 şi de indianul Jehan Daruvala (Carlin) la 12sec601/1000.

La Soci erau prevăzute iniţial trei curse în acest weekend, dar una a fost anulată din cauza puternicelor averse din staţiunea rusă, informează Agerpres.

Prima cursă a fost câştigată sâmbătă de britanicul Dan Ticktum (Carlin).

Următoarele trei curse sunt programate la Jeddah, în Arabia Saudită, între 3 şi 5 decembrie.

Sezonul 2022 de Formula 2 revine la două curse pe etapă. Calendarul va fi anunţat pe 15 octombrie.

În clasamentul piloţilor, Piastri ocupă primul loc cu 178 puncte, urmat de chinezul Guanyu Zhou 142, rusul Robert Shwartzman 135, britanicul Dan Ticktum 129, etc.