Ministerul Agriculturii urmează să demareze, în 16 octombrie, achitarea avansului pentru plăţile directe finanţate din FEGA, din cadrul Planului strategic PAC 2023-2027.
"MADR este pregătit să demareze plata avansului pentru plăţile directe începând cu data de 16 octombrie, în acest sens fiind publicat în transparenţă decizională pe site-ul instituţiei proiectul de Ordin pentru aprobarea în anul 2024 a realocării sumelor şi stabilirea condiţiilor de acordare a avansului pentru plăţile directe finanţate din FEGA, din cadrul Planului strategic PAC 2023-2027. Prin demararea plăţilor de către Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură la data stabilită, MADR îşi propune să asigure astfel capitalul financiar necesar pentru a permite beneficiarilor să-şi elaboreze propriul plan de afaceri şi program de dezvoltare pe termen scurt, în condiţii de predictibilitate a nivelului sumelor pe care urmează să le primească", se arată într-un comunicat al instituţiei.
Nivelul avansului este prevăzut la 70% din cuantumul plăţii, urmând a fi acordat pentru următoarele intervenţii aferente plăţilor directe din Planul strategic PAC 2023 - 2027: PD-01 Sprijin de bază pentru venit în scopul sustenabilităţii (BISS); PD-02 Sprijin redistributiv complementar pentru venit în scopul sustenabilităţii (CRISS); PD-03 Sprijin complementar pentru venit pentru tinerii fermieri; PD-04 Practici benefice pentru mediu aplicabile în teren arabil; PD-05 Practicarea unei agriculturi prietenoase cu mediul în fermele mici (gospodăriile tradiţionale); PD-06 Înierbarea intervalului dintre rânduri în plantaţiile pomicole, viticole, pepiniere şi hameişti; PD-21 Sprijin cuplat pentru venit - vaci de lapte; PD-22 Sprijin cuplat pentru venit - carne de vită; PD-23 Sprijin cuplat pentru venit - bivoliţe de lapte; PD-24 Sprijin cuplat pentru venit - ovine-caprine.
Cuantumul maxim planificat per hectar în cazul PD-05 Practicarea unei agriculturi prietenoase cu mediul în fermele mici (gospodăriile tradiţionale) este de 98,80 euro/ha, pentru PD-06 Înierbarea intervalului dintre rânduri în plantaţiile pomicole, viticole, pepiniere şi hameişti, de 102,60 euro/ha, iar în cazul PD-04 Practici benefice pentru mediu aplicabile în teren arabil nivelul este stabilit la 69,76 euro/ha, prin redistribuirea fondurilor rămase disponibile în cadrul PD-05 şi PD-06.
În cazul intervenţiilor PD-01, PD-02 şi PD-03, valoarea cuantumului per hectar la care se raportează nivelul avansului ia în calcul raportarea alocării financiare disponibile la suprafeţele solicitate pentru plată în anul 2024, rezultând un cuantum maxim de 96,39 euro/ha pentru PD-01, 52,34 euro/ha pentru PD-02 şi 42,47 euro/ha pentru PD-03.
Totodată, proiectul de ordin vizează aprobarea procentului maxim al avansului şi cuantumul per cap animal la care se raportează acesta, pentru sprijinul cuplat din sectorul zootehnic. Astfel, cuantumurile maxime propuse sunt de 296,12 euro/cap în cazul PD-21, 190,82 euro/cap pentru PD-22, 160 euro/cap pentru PD-23, respectiv 12,54 euro/cap în cazul PD-24, se mai arată în comunicat.
Avansul pentru plăţile directe destinate agricultorilor se va achita din 16 octombrie
Explorează subiectul
Articole Similare

12
Piața muncii din București crește: peste 14.000 de persoane și-au găsit un loc de muncă în 2025
12

21
Capitala înregistrează o reducere a șomajului: peste 6.400 de bucureșteni fără loc de muncă
21

79
BNR lansează o monedă din aur cu tema Istoria aurului
79

42
Banca Naţională a României lansează în circuitul numismatic o monedă din aur cu tema Istoria aurului - Plăcuţele votive de la Germisara
42

1.732
Ministrul Economiei, profeție sumbră: „Anul viitor o să fie dificil!”
1.732

4.777
Austeritatea lui Bolojan e praf în ochi: Companiile de stat care au dat prime chiar și pentru copiii angajaților
4.777

140
Cine sunt cei care impulsionează noile oportunităţi de investiţii în Marea Britanie? Generaţia Z sau Milenialii, excluși de pe listă
140

77
Anul 2025 a fost unul definitoriu pentru industria jocurilor video. Vom vedea o continuare spectaculoasă sau un posibil 'game over'?
77

929
Aurul pare de neoprit: se îndreaptă spre cea mai mare creştere anuală din 1979
929

2.001
Noua escrocherie a sărbătorilor - gift cardurile: țeapa care îți fură banii înainte să ajungi să le folosești
2.001

56
Fondurile de pensii facultative, în creştere cu 31%, la nivelul lunii noiembrie
56

1.503
Bulgaria se pregăteşte de momentul intrării în zona euro: ce îi sperie pe bulgari (The Guardian)
1.503

65
Erdogan estimează costul cutremurului din 2023 la 150 de miliarde de dolari
65

















Comentează