Influentul senator republican Lindsey Graham a prezentat marţi un proiect de lege care ar interzice avortul pe întreg teritoriul Statelor Unite după 15 săptămâni de sarcină, care a stârnit proteste imediate din partea taberei preşedintelui Joe Biden, notează AFP preluat de agerpres.
Dreptul la avort se află în centrul dezbaterilor politice de la decizia Curţii Supreme din iunie, care a lăsat fiecare stat liber să-l interzică pe teritoriul lor.
Senatorul american Lindsey Graham, un apropiat al lui Donald Trump, a lăudat marţi meritele proiectului său de lege, insistând că oferă o soluţie "consensuală" asupra acestei chestiuni.
Interzicând avortul după 15 săptămâni, America "ar fi din punct de vedere federal la un nivel destul de coerent cu restul lumii", a subliniat congresmanul din Carolina de Sud în cursul unei conferinţe de presă. El a dat în repetate rânduri exemplul Franţei, unde termenul pentru întreruperea voluntară a sarcinii este de 14 săptămâni.
"În general, este mai degrabă văzut ca un lucru bun să fii la fel de nesăbuit ca francezii", a glumit senatorul.
Textul prevede, cu toate acestea, să lase în vigoare toate interdicţiile privind avortul adoptate de o serie de state conservatoare de la decizia Curţii Supreme.
Deşi mai moderat decât multe propuneri republicane pe această temă, proiectul de lege le oferă conservatorilor posibilitatea de a-şi îndulci mesajul către alegătorii americani, majoritari în favoarea dreptului la avort, cu mai puţin de două luni înaintea alegerilor de la jumătatea mandatului.
El a determinat reacţia imediată a taberei democrate, care mizează pe acest subiect pentru a-şi mobiliza baza în vederea acestor alegeri, tradiţional periculoase pentru partidul aflat la guvernare.
Textul "ar priva femeile de drepturile lor în toate cele 50 de state", a denunţat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karine Jean-Pierre.
"Nu vă faceţi iluzii: dacă republicanii au şansa, se vor asigura că vor adopta legi şi mai draconice decât acest proiect", a adăugat preşedinta democrată a Camerei Reprezentanţilor, Nancy Pelosi, citată de AFP.
Republicanii mută în forță - Se propune interzicerea avortului după 15 săptămâni de sarcină
Explorează subiectul
București
13°C
Articole Similare

1.873
Blocaj istoric la Washington - Donald Trump încearcă se deblocheze situația printr-un ordin executiv
1.873

2.092
Opțiunile UE dacă Viktor Orban câștigă din nou: Între renunțarea la unanimitate și excluderea Ungariei din UE
2.092

8.302
Trump face amenințări fără precedent împotriva Iranului: „Îi aruncăm în aer! Aceasta va fi o răzbunare pentru mulți dintre soldații noștri”
8.302

68
Drone ucrainene căzute pe teritoriul Finlandei - Kievul prezintă scuze
68

6.599
Decizia care îl va înfuria pe Trump: O țară europeană își închide spațiul aerian pentru avioanele SUA implicate în războiul din Iran
6.599

50
Comisia Europeană adoptă un program în valoare de 1,5 miliarde de euro pentru a stimula industria de apărare europeană și ucraineană
50

109
Iranul discută deja de retragerea ţării din Tratatul de neproliferare a armelor nucleare
109

37
Acordul Serbiei cu Rusia privind gazele a fost prelungit cu trei luni
37

3.525
Probleme pentru Viktor Orban: premierul pierde puncte în propriul fief electoral (sondaj)
3.525

32
Ploi torențiale și inundații în Afganistan - Sunt cel puțin 22 de morți
32

43
Parlamentul din Israel a adoptat bugetul anual - Netanyahu scapă de alegeri anticipate
43

7.377
NORAD a dat alarma la Mar-a-Lago - Avioanele F-16 au tras rachete de semnalizare
7.377

50
Kosovo aprobă trimiterea de trupe în Gaza în cadrul iniţiativei SUA
50
















Comentează