Bărbatul suspectat că este autorul ameninţării false cu bombă de la Spitalul Judeţean este cercetat în libertate

Autor: Andreea Traicu

Publicat: 14-11-2018

Actualizat: 14-11-2018

Article thumbnail

Sursă foto: www.antena3.ro

Bărbatul din Câmpina suspectat că este autorul ameninţării false cu bombă de la Spitalul Judeţean şi de la un supermarket din Ploieşti este cercetat în stare de libertate, potrivit IPJ Prahova, potrivit Agerpres.

"Referitor la persoana bănuită că a sesizat aseară (n.r. - marţi) amplasarea de dispozitive explozive, cercetările continuă pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute şi pedepsite de art. 38 din Legea 535/2004 privind prevenirea şi combaterea terorismului, cu persoana în cauză în stare de libertate", a informat IPJ Prahova.

Surse apropiate anchetei au precizat pentru AGERPRES că bărbatul, de 34 ani, şi-a recunoscut fapta, el dorind să se răzbune în acest fel pe fosta iubită, angajată a complexului comercial.

"Bărbatul dus la audieri în cazul bombelor de la spital şi supermarket şi-a recunoscut fapta. El a invocat faptul că era băut şi că fosta lui iubită lucra la acel supermarket", au menţionat sursele respective.

Conform anchetatorilor, o voce de bărbat a anunţat, marţi seara, la 112 un atac cu bombă la un supermarket din zona de nord a Ploieştiului şi la Spitalul Judeţean. Imediat după anunţ, persoana respectivă nu a mai răspuns la telefon.

Ancheta a fost preluată de Biroul de Combatere a Criminalităţii Organizate.

Verificările realizate atât în interiorul, cât şi în exteriorul celor două unităţi vizate s-au încheiat fără a fi depistate materiale explozive.

În condiţiile ameninţării cu bombă ce a vizat unitatea spitalicească şi centrul comercial, au fost evacuaţi 30 de aparţinători ai pacienţilor internaţi la Spitalul Judeţean din Ploieşti, precum şi 150 de persoane din centrul comercial.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri