Barcelona a câștigat pentru a 13-a oară în istorie Supercupa Spaniei

FC Barcelona siglă

Barcelona a câștigat pentru a 13-a oară în istorie Supercupa Spaniei. La Tanger, în Maroc Messi & Co. s-au impus cu 2-1 în fața celor de la Sevilla, scrie Mediafax.

Scorul a fost deschis de băieții lui Pablo Machin. Sarabia a marcat în minutul 9, în timp ce pentru catalani au înscris Gerard Pique în minutul 42 și Ousmane Dembe în minutul 78.

Sevilla putea trimite meciul în prelungiri dacă ar fi transformat penalty-ul din minutul 90, dar Ben Yedder a executat mult prea slab și i-a dat ocazia lui Ter Stegen să se revanșeze.

Ediţia din acest an a Supercupei Spaniei a fost primul joc oficial dintr-o competiţie spaniolă la care s-a folosit sistemul VAR. Sevilla chiar a avut nevoie de acest sistem după ce a deschis scorul. În plus, în premieră, confruntarea contând pentru Supercupă s-a disputat într-o singură manşă şi în afara Spaniei, la Tanger, în Maroc.

Odată cu acest trofeu, Lionel Messi a scris o nouă pagină de istorie. Argentinianul a câştigat cel de-al 33-lea trofeu în tricoul blaugrana și l-a depăşit pe Andres Iniesta.

FC Barcelona este câştigătoarea campionatului şi a Cupei Spaniei, iar FC Sevilla este finalista Cupei Spaniei.