Barcelona a câștigat trofeul Joan Gamper, după meciul cu Arsenal

Lionel Messi Barcelona

Barcelona a câștigat Trofeul Joan Gamper, care a ajuns la ediția cu numărul 54, după ce s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Arsenal, pe Camp Nou. Englezii au deschis scorul în prima repriză, prin reușita lui Aubameyang, dar în a doua parte a meciului balanța s-a înclinat în favoarea catalanilor.

Maitland-Niles a restabilit egalitatea. Mijlocașul în vârstă de 21 de ani a punctat în propria poartă. Golul victoriei a venit de la urguayanul Luis Suarez, care a marcat în minutul 90. Lionel Messi a privit de pe bancă meciul cu Arsenal.

Trofeul Joan Gamper se desfășoară în fiecare an înainte de startul Barcelonei din noul sezon. Joan Gamper (1877-1930) a fost jucător, membru fondator al Barcelonei și președinte al catalanilor.

Echipele de start:
Barcelona: Neto - N. Semedo, Pique, Umtiti, J. Alba - R. Puig, F. de Jong, Rakitic - Griezmann, C. Perez, O. Dembele
Rezerve: Ter Stegen, Busquets, Todibo, Coutinho, A. Melo, L. Suarez, Messi, Alcantara, Lenglet, Wague, Alena, S. Roberto, A. Vidal, J. Firpo, Juan Miranda Gonzalez, A. Ruiz, A. Collado
Antrenor: Ernesto Valverde

Arsenal: B. Leno - Maitland-Niles, Chambers, Papastathopoulos, N. Monreal - Willock, Xhaka - R. Nelson, Ozil, Mkhitaryan - Aubameyang
Rezerve: D. Martinez, Nketiah, L. Torreira, Mustafi, Guendouzi, Kolasinac, Martinelli, D. Thompson, B. Saka
Antrenor: Unai Emery.