Barcelona s-a calificat în finala Mondialului cluburilor

FC Barcelona s-a calificat în finala Campionatului Mondial al cluburilor. Catalanii s-au distrat în semifinale cu Guangzhou Evergrande, pe care i-au învins la scor de neprezentare, 3-0.

Luis Suarez a fost omul meciului, marcînd toate cele trei goluri ale partidei. Uruguayanul a deschis scorul în minutul 39, după ce a profitat de o respingere greștită a portarului advers.

În a doua repriză, Suarez a punctat de două ori. Atacantul Barcelonei a primit o pasă excelentă de la Iniesta și a marcat după ce a rămas singur cu portarul. Scorul final a fost stabilit în minutul 68, cînd Suarez a marcat din penalty. Barcelona va juca în finală împotriva argentinienilor de la River Plate. Meciul se va disputa duminică.