Astfel, anterior aprobării de către Parlamentul României a propunerii dumneavoastră de modificare a structurii şi compoziţiei politice a Guvernului este necesar să solicitaţi aprobarea Parlamentului pentru un nou program de guvernare în raport cu noua componenţă politică.
În urma înţelegerilor politice pe care le-aţi parafat, noul Guvern este susţinut de Partidul Social-Democrat, Partidul Conservator, Uniunea Naţională pentru Progresul României, Uniunea Democrată Maghiară din România şi Minorităţile Naţionale reprezentate în Parlamentul României. Noua configuraţie este de natură a produce o fractură puternică a votului acordat de către cetăţeni la alegerile din decembrie 2012, care, cu o majoritate covârşitoare, au încredinţat Uniunii Social-Liberale mandatul de a forma Guvernul.
Apreciez că respectarea regulilor democratice şi a normelor care instituie reguli procedurale constituţionale trebuie realizată întotdeauna cu bună-credinţă, în spiritul unui comportament loial faţă de Constituţie, dar şi faţă de votul exprimat democratic la alegerile parlamentare. În măsura în care veţi solicita aprobarea Parlamentului, menţinând programul cu care a fost învestit Guvernul USL şi care în prezent nu mai există, consimţiţi la delegitimarea Guvernului României.
Cu consideraţie,
TRAIAN BĂSESCU
Citeste si:
Basescu: Guvernul Ponta III va fi atacat pe doua paliere la CCR
Traian Băsescu, scrisoare către premierul Victor Ponta
Basescu, scenariu negru: Nu va fi instalat Guvernul in noaptea asta
Comentează