Bayern Munchen a fost învinsă cu 4-2 sâmbătă pe terenul modestei VfL Bochum în Bundesliga

dw.com
bayern munchen

Bayern Munchen a fost învinsă cu 4-2 sâmbătă pe terenul modestei VfL Bochum în etapa a 22-a a Bundesligii, rezultat care este una din cele mai mari surprize ale sezonului fotbalistic în Germania.

Bochum a înscris toate golurile sale în prima repriză, după ce a fost condusă cu 1-0, fiind prima echipă care marchează mai mult de trei goluri în prima repriză contra lui Bayern din 1975, notează DPA.

Robert Lewandowski i-a adus în avantaj pe bavarezi în minutul 9, însă gazdele au revenit pe tabelă după reuşitele lui Christopher Antwi-Adjei (14), Juergen Locadia (38, din penalty), Cristian Gamboa (40) şi Gerrit Holtmann (44). Lewandowski a redus din handicap în minutul 75, potrivit Agerpres.ro.

Formaţia antrenată de Julian Nagelsmann are patru eşecuri în actuala ediţie de campionat, iar în Cupa Germaniei a fost eliminată de Borussia Moenchengladbach după un umilitor 0-5.

Bayern, cu 52 puncte, nu poate pierde poziţia de lider, fiind la mare distanţă, 9 puncte de a doua clasată, Borussia Dormund, ce va juca duminică în deplasare cu Union Berlin. Pe locul 3, la 14 puncte de echipa din Munchen, este Bayer Leverkusen, tot cu un meci mai puţin disputat. Bochum se află pe poziţia a 11-a, cu 28 de puncte.

Rezultate:

vineri

• RB Leipzig - FC Koln 3-1
  • Au marcat: Nkunku (25), Olmo (54), Angelino (57), respectiv Temperle (90+2)

sâmbătă

• Eintracht Frankfurt - VfL Wolfsburg 0-2

Au marcat: Kruse (28 - pen), Lukebakio (90+3)

• Borussia Moenchengladbach - Augsburg 3-2

Au marcat: Kone (30), Hofmann (46), Bensebaini (67), respectiv Iago (55), Finnbogason (90+3)

• Freiburg - Mainz 1-1

Au marcat: Petersen (69), respectiv Hack (31)

• VfL Bochum - Bayern Munchen 4-2

Au marcat: Antwi-Adjei (14), Locadia (38 - pen), Gamboa (40), Holtmann (44), respectiv Lewandowski (9, 75)

• Greuther Fuerth - Hertha Berlin 2-1

Au marcat: Hrgota (1, 71 - pen), respectiv Gechter (82)

Sâmbătă mai are loc meciul Bayer Leverkusen - VfB Stuttgart, iar duminică sunt programate întâlnirile Union Berlin - Borussia Dortmund şi Hoffenheim - Arminia Bielefeld.