Bayern Munchen a stabilit scorul campionatului: 7-0 cu VfL Bochum, triplă a lui Harry Kane

footballtoday.com
harry kane

Bayern Munchen a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 7-0, formaţia VfL Bochum, în etapa a cincea din Bundesliga, cu o triplă a lui Harry Kane. Este cea mai categorică victorie înregistrată în acest sezon al campionatului german.

Pe Allianz Arena, campioana a avut o primă repriză devastatoare, conducând cu 3-0 după o jumătate de oră şi cu 4-0 la pauză. Eric Maxim Choupo-Moting a deschis scorul în minutul 4, apoi Harry Kane a înscris pentru 2-0 în minutul 13, iar Matthijs de Ligt a ridicat diferenţa la trei goluri în minutul 29. Până la pauză pe lista marcatorilor s-a înscris şi Leroy Sane, autor al golului de 4-0 în minutul 39. Kane a marcat din nou în minutul 54, pentru ca pe final să înscrie şi Mathys Tel (min. 81). Rezultatul final a fost stabilit de Harry Kane, care a reuşit tripla în minutul 88, şi a ajuns la cota 7 în clasamentul golgeterilor din Bundesliga, fiind al doilea în ierarhie după Serhou Guirassy, de la VfB Stuttgart, scrie news.ro.

În clasament, Bayern a trecut peste VfB Stuttgart, cu 13 puncte faţă de 12. RB Leipzig este pe locul 3 (12 puncte), Hoffenheim e pe locul 4 (12 puncte), iar Borussia Dortmund are 11 puncte şi ocupă poziţia a cincea.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în cadrul etapei a cincea din Bundesliga:

Bayern Munchen – VfL Bochum 7-0 (Choupo-Moting 4, Kane 13, 54, 88, de Ligt 29, Sane 38, Tel 81);

Borussia Dortmund – Wolfsburg 1-0 (Reus 68);

Union Berlin – Hoffenheim 0-2 (Kramaric 22, Beier 38);

Borussia Monchengladbach – RB Leipzig 0-1 (Timo Werner 75);

Augsburg – FSV Mainz 2-1 (Demirovic 15, 45 / Ajorque 6).