Fundaşul francez Sacha Boey, de la echipa germană de fotbal Bayern Munchen, se va întoarce la fostul său club, Galatasaray, sub formă de împrumut până la sfârşitul sezonului.
Canalul Sky a anunţat joi că ambele cluburi au ajuns la un acord, care include o opţiune de cumpărare. Galatasaray îi va acoperi întregul salariu până la sfârşitul lunii iunie, a precizat clubul din Istanbul. Perioada de transferuri din Turcia este încă deschisă.
Cu toate acestea, Boey, 25 ani, va trebui să treacă o serie de controalele medicale, după ce a fost forţat să părăsească antrenamentele echipei mai devreme decât era planificat.
Bayern l-a transferat pe Boey de la Galatasaray în ianuarie 2024 pentru 30 de milioane de euro plus 5 milioane în bonusuri, iar acesta are contract cu campioana Germaniei până în iunie 2028.
Cu toate acestea, fundaşul francez a fost afectat de accidentări şi nu a reuşit să devină titular. În doi ani, a jucat 24 de meciuri pentru clubul bavarez în Bundesliga, majoritatea din postura de rezervă.
Galatasaray este lider în Super Lig, cu 49 de puncte din 20 de meciuri. AGERPRES





























Comentează