Guvernul japonez va interzice la rândul său utilizarea de către administraţie a echipamentelor grupurilor chineze Huawei şi ZTE, considerate o ameninţare la adresa securităţii, a informat vineri presa japoneză, transmite France Presse preluată de Agerpres.
Decizia ar putea fi luată începând de luni, potrivit cotidianului Yomiuri Shimbun şi agenţiei de presă Jiji.
Statele Unite au cerut aliaţilor lor să evite produsele fabricate de cele două companii, din cauza temerilor că ar avea legătură cu atacuri cibernetice, explică Yomiuri, citând surse guvernamentale anonime.
Produsele japoneze ce utilizează componente ale celor două companii chineze vor fi de asemenea interzise în administraţie, adaugă ziarul.
Cu toate acestea, Japonia nu ar urma să numească în mod explicit companiile pentru a nu stârni mânia Beijingului.
Purtătorul de cuvânt al guvernului, Yoshihide Suga, a refuzat să comenteze aceste informaţii, dar a subliniat că Japonia "cooperează strâns cu Statele Unite" în probleme de securitate informatică.
China s-a declarat vineri "profund îngrijorată" de aceste informaţii, adăugând că Huawei şi ZTE îşi desfăşoară activităţile în deplină legalitate în Japonia de mult timp.
"Sperăm ca Japonia va oferi companiilor chineze prezente în ţară condiţii de concurenţă echitabile şi nu va face nimic ce ar putea submina încrederea reciprocă şi cooperarea bilaterală", a declarat Geng Shuang, purtător de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe chinez.
Huawei a suferit o lovitură odată cu arestarea în Canada a directoarei sale financiare şi fiică a fondatorului, la cererea Statelor Unite, pe 1 decembrie.
Autorităţile americane suspectează că gigantul chinez a exportat cel puţin din 2016 produse de origine americană în Iran şi în alte ţări vizate de sancţiunile SUA, încălcând legile Statelor Unite.
În general, unii aleşi ai Congresului american văd în companiile chineze o "ameninţare la adresa securităţii Statelor Unite".
La începutul anului, guvernul federal a cerut în mod oficial operatorilor de telecomunicaţii americani să nu se echipeze cu produse chineze. Mai multe ţări au închis apoi uşa pentru Huawei, precum Australia şi Noua Zeelandă.
La rândul său, ZTE a fost puternic sancţionată în acest an de către administraţia Trump pentru încălcarea embargoului SUA vizând Teheranul.
ZTE a trebuit să-şi oprească majoritatea activităţilor, punându-şi în pericol supravieţuirea. În cele din urmă, compania a plătit o amendă de 1 miliard de dolari.
Guvernul japonez va interzice echipamentele Huawei și ZTE
Articole Similare

669
Vladimir Putin, prima reacție după ce a văzut poziția liderilor Europei: Este imposibil de crezut! Contravine intereselor noastre
669

446
Rusia denunță intenția criminală a UE de a folosi activele rusești pentru Ucraina: 'este pur și simplu un furt banal'
446

15
Olanda declară că va îngriji un număr 'foarte limitat' de copii răniţi din Fâşia Gaza
15

1.579
Efectele shutdown-ului din SUA se resimt și în România: Militarii americani de la baza Deveselu nu vor mai fi plătiți
1.579

2.671
Bashar al-Assad, otrăvit la Moscova? Fostul dictator sirian, internat în spital în urma unei presupuse tentative de asasinat
2.671

61
Ministerul rus al Apărării: Rusia şi Ucraina fac un schimb de câte 185 de prizonieri de război
61

45
Temeri în privința unui atac rus determină Lituania să ridice adăposturi antiaeriene: 'am convenit să ne pregătim'
45

217
Stuație dramatică pe frontul din Dnipropetrovsk - Rusia își continuă înaintarea amenințând liniile de aprovizionare ale Ucrainei
217

333
VIDEO Jaf spectaculos la Paris: un magazin al unui brand de lux a fost atacat în miezul nopții. Hoții au sustras mai multe genți
333

52
Premierul danez atrage atenția asupra ritmului de reînarmare a Europei: Aş spune că 2035 va fi prea târziu
52

2.459
Zelenski 'tună' și 'fulgeră' împotriva Rusiei, după atacul rușilor la centrala nucleară Cernobîl: 'Moscova e o amenințare globală!'
2.459

39
Teheran: Explozie la un laborator universitar - o persoană a murit și patru au fost rănite
39

1.675
Kovesi intră tare în rețelele infracționale chinezești: 'Credeţi că doar traficul de droguri este violent? Acum nu doar el'
1.675
Comentează