Begu aduce surpriza la Praga - Intră în sferturi după un meci de trei ore şi jumătate, disputat în două zile

Indian Wells
Irina Begu

Irina Begu, locul 82 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7), pe sportiva elveţiană Leonie Kung, locul 157 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Praga, potrivit news.ro.

Întâlnirea s-a disputat pe parcursul a două zile. Partida a fost întreruptă, joi seară, din cauza întunericului, după primul set şi după 65 de minute de joc.

Vineri, Begu a fost condusă în setul al doilea cu 5-3, dar a câştigat setul, apoi a fost rândul ei să aibă avantaj de un break, în decisiv, 5-2, însă un număr mare de greşeli şi duble greşeli a pus punctele în dreptul adversarei.

Citește și: DIICOT a lucrat cu ofițerii de la Grupuri Infracționale Violente peste DORINȚA șefilor din Poliția Capitalei care în 2019 au pus interdicție polițiștilor

Kung, 19 ani, a egalat şi meciul a ajuns în tie-break. Begu a condus şi în ultimul act al jocului, cu 3-0, dar a rivala a revenit din nou şi a avut 6-4. Begu a salvat ambele mingi de meci, încă una la 6-7 şi s-a impus cu 9-7 în tie-break, după o partidă de trei ore şi jumătate.

Românca şi-a asigurat la Praga un premiu de 5.000 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Irina Begu va evolua, tot vineri, în sferturi, cu spaniola Sara Sorribes Tormo, locul 84 WTA.