Rezultat de Doamne-ajută, după un joc de Doamne ferește: România scoate un punct la Budapesta

FRF
BELROM

România a reușit doar un egal în fața celor din Belarus la capătul unei prestații lamentabile! Tricolorii au avut două ocazii de gol în prima repriză prin Stanciu și Alibec, iar apoi au cedat terenul și i-au lăsat pe cei din Belarus sa atace.

În a 2-a repriza, tricolorii au mai ratat o ocazie importantă prin Bancu, iar Horațiu Moldovan a salvat naționala de la un adevărat dezastru în fața Belarusului.
Belarus - România s-a încheiat 0-0, iar pentru naționala noastră urmează un meci cu Andorra, pe teren popriu, în fața unui public format doar din copii.

UPDATE 12 octombrie, ora 23.34: Cinci minute de prelungire

Minutul 90: Tricolorii vor avea cinci minute la dispoziție să înscrie golul victoriei

UPDATE 12 octombrie, ora 23.18: România presează

Minutul 75: Tricolorii presează și ratează o ocazie imensă prin Nicușor Stanciu

UPDATE 12 octombrie, ora 23.08: Joc încâlcit al tricolorilor

Minutul 65: România nu reușește să pună în pericol poarta celor din Belarus

UPDATE 12 octombrie, ora 22.49: A început repriza secundă

UPDATE 12 octombrie, ora 22.34: Pauză la Budapesta!

Belarus și România se află la egalitate, scor 0-0, după primele 45 de minute.

content-image

UPDATE 12 octombrie, ora 22.15: Partida s-a echilibrat

Minutul 30: După cele trei ocazii ale României din primele 15 minute, partida s-a echilibrat, iar ocaziile de poartă au dispărut

UPDATE 12 octombrie, ora 22.01: Alibec ratează o nouă șansă

Minutul 15: Denis Alibec prinde un șut bun de la 16 metri, respins cu greu de portarul din Belarus

UPDATE 12 octombrie, ora 21.57: România aproape de gol

Minutul 10: Alibec în minutul 6 și Stanciu în minutul 10 au ratat două ocazii mari de gol

UPDATE 12 octombrie, ora 21.50: România a început timid

Minutul 5: Tricolorii au început timid partida și preferă un joc de așteptare

UPDATE 12 octombrie, ora 21.45: A început meciul de la Budapesta. Hai România!

România a avut lovitura de start

UPDATE 12 octombrie, ora 21.38:Echipa de start a Belarusului

12. Ignatovich – 5. Polyakov, 20. Volkov, 6. Politevich-cpt., 2. Pechenin – 15. Korzun, 9. Ebong – 4. Yuzepchuk, 19. Klimovich, 7. Kontsevoi – 11. Morozov.

Rezerve: 1. Kudravets, 16. Rudzenok – 3. Parkhomenko, 8. Karpitski, 10. Bakhar, 13. Bocharov, 14. Karpovich, 17. Gromyko, 18. Malkevich, 21. Borodin, 22. Pavlovets, 23. Antilevski

Selecționer: Carlos Alos Ferrer

UPDATE 12 octombrie, ora 21.28: Edi Iordănescu, selecționerul echipei naționale a României, anticipează un meci dificil în partida de la Budapesta

„Ne așteptăm la un joc dificil, complicat. Suntem puși în gardă de mijloacele adversarului nostru de mâine, Belarus a arătat foarte multe lucruri bune în această campanie.

Am văzut exprimarea lor din dubla cu Israel și victoria cu cei din Kosovo. Ne-au creat și nouă probleme la București, iar lucrurile astea ne-au pus în gardă.

Consider, în urma analizei pe care am făcut-o alături de colegii mei, că e o echipă în creștere de încredere și în ceea ce înseamnă exprimarea în joc. Au un antrenor nou cu o filosofie foarte bine definită, pe care sunt sigur că vrea să o implementeze”, a spus selecționerul.

UPDATE 12 octombrie, ora 21.15: Gazonul de la Budapeste arată înfiorător

UPDATE 12 octombrie, ora 21.00: Vestiarul tricolorilor este pregătit

UPDATE 12 octombrie, ora 20.52: Echipa probabilă a Belarusului

Belarus: Rudenok - Karpovich, Politevich, Polyakov, Volkov, Pechenin - Korzun, Ebong, Bocherov, Kontsevoy - Morozov

Rezerve: Ignatovich, Kudravets, Parkhomenko, Bakhar, Malkevich, Yuzepchuk, Pavlovets, Gromyko, Borodin, Antilevskiy, Karpitskiy, Klimovich

Printr-o victorie împotriva echipei din Belarus, România ar obține locul întâi în grupa I a preliminariilor. Aceasta ar veni în contextul în care Elveția nu are meci programat joi, iar partida contra Israelului a fost amânată pentru luna noiembrie.

Echipa de start a României

România: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. A. Burcă, 11. N. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu (cpt.) – 20. D. Man, 7. Alibec, 9. Drăguș.

Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 4. Racovițan, 6. M. Marin, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 14. Hagi, 17. Fl. Coman, 19. Olaru, 21. Moruțan, 22. Munteanu, 23. Sorescu

Selecționer: Edward Iordănescu