Belgia a învins Croaţia (1-0), în meci de pregătire pentru EURO 2020

euro 2020

Selecţionata de fotbal a Belgiei a învins echipa Croaţiei cu 1-0, duminică seara, la Bruxelles, în ultimul lor meci de pregătire pentru EURO 2020 (11 iunie-11 iulie).

La patru zile după remiza neconvingătoare cu Grecia (1-1), Belgia, liderul clasamentului FIFA, s-a impus în faţa unei vicecampioane mondiale lipsite de inspiraţie, notează AFP.

După un joc confuz în primele zece minute, belgienii au pus stăpânire pe joc şi au fost răsplătiţi prin golul marcat de Romelu Lukaku (38).

Pentru atacantul lui Inter Milano a fost al 60-lea gol pentru selecţionata ''diavolilor roşii''.

Belgia nu a putut conta pe conducătorul său de joc Kevin De Bruyne, care a fost supus sâmbătă unei intervenţii minore la orbita ochiului stâng şi va rata meciul de debut al echipei antrenate de Roberto Martinez la EURO 2020, pe 13 iunie, la Sankt Petersburg, contra Rusiei.

Belgienii nu vor putea conta nici pe Axel Witsel (nerefăcut după o ruptură a tendonului lui Ahile) şi poate nici pe Eden Hazard. Vedeta lui Real Madrid nu a jucat decât zece minute cu Croaţia şi nu pare pregătită să dispute un meci întreg.

De partea cealaltă, Croaţia, cu un Luka Modric în formă, nu a părut inspirată, având doar un şut periculos, în ultimul minut.

Jucătorii pregătiţi de Zlatko Dalic vor trebui să ridice nivelul pentru a face faţă Angliei în meciul lor de debut, pe 13 iunie, la Londra.

Belgia face parte din Grupa B, alături de Danemarca, Finlanda şi Rusia, în timp ce Croaţia se află în Grupa D, din care mai fac parte Anglia, Scoţia şi Cehia.

La Bruxelles au evoluat echipele:
Belgia: Thiubaut Courtois - Toby Alderweireld, Jason Denayer, Jan Vertonghen (Thomas Vermaelen, 46) - Timothy Castagne, Youri Tielemans, Leander Dendoncker (Eden Hazard, 82), Nacer Chadli (Thorgan Hazard, 71) - Dries Mertens (Hans Vanaken, 68), Romelu Lukaku, Yannick Carrasco (Jéremy Doku, 81). Selecţioner: Roberto Martínez.
Croaţia: Dominik Livakovic - Sime Vrsaljko, Domagoj Vida, Duje Caleta-Car, Borna Barisic (Josko Gvardiol, 46) - Marcelon Brozovic, Luka Modric (Mario Pasalic, 60), Mateo Kovacic (Nikola Vlasic, 60) - Ante Rebic (Andrej Kramaric, 60), Bruno Petkovic (Josip Brekalo, 70), Ivan Perisic (Mislav Orsic, 78). Selecţioner: Zlatko Dalic.