Benfica Lisabona s-a calificat în finala Cupei Ligii portugheze de fotbal, fiind clubul cu cele mai multe Cupe câștigate

looksport.ro
Benfica Lisabona

Benfica Lisabona s-a calificat în finala Cupei Ligii portugheze de fotbal, după ce a învins formaţia Boavista Porto cu scorul de 3-2, la loviturile de departajare, marţi seara, la Leiria, în prima semifinală a competiţiei, conform Agerpres.

Scorul a fost egal, 1-1, la finalul celor 90 de minute, iar apoi s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Benfica a deschis scorul prin Everton (16), Boavista egalând după pauză, prin Gustavo Sauer (53 - penalty)

La penalty-uri, pentru Benfica au transformat Grimaldo, Soualiho Meite şi Julian Weigl, iar Pizzi şi Jan Vertonghen au ratat. Pentru Boavista au înscris Rodrigo Abascal şi Yanis Hamache, iar Sebastian Perez, Petar Musa şi Jeriel De Santis au ratat.

Benfica este clubul cu cele mai multe Cupe ale Ligii câştigate, şapte, ultima obţinută în 2016.

Cealaltă semifinale le opune pe Sporting Lisabona, deţinătoarea trofeului, şi pe Santa Clara, formaţie la care este legitimat fundaşul român Andrei Chindriş.