Benfica Lisabona se impune în derby-ul cu FC Porto și se distanțează în fruntea Primeira Liga

wikipedia
benfica lisabona

Benfica Lisabona a câştigat vineri seara, acasă, cu 1-0 derby-ul de tradiţie cu FC Porto, din etapa a 7-a a campionatului Portugaliei, şi a preluat şefia clasamentului.

Singurul gol de pe "Da Luz" a fost reuşit de Angel Di Maria în minutul 68, oaspeţii terminând partida cu un om mai puţin pe teren după ce Fabio Cardoso a văzut cartonaşul roşu în minutul 19, conform Agerpres.

Cu 6 victorii în 7 etape disputate până acum, Benfica este pe primul loc, cu 18 puncte, urmată de Sporting Lisabona, 16 puncte şi FC Porto, 16 puncte.

În prologul etapei, disputat joi, Sporting Braga a învins cu 4-2 în deplasare pe Estrela Amadora.

Etapa va continua cu partidele programate sâmbătă seara, duminică şi luni.