VIDEO Kenyanul Benson Kipruto a câştigat maratonul de la Tokyo: Eliud Kipchoge a terminat pe 10

Kenyanul Benson Kipruto a câştigat duminică maratonul de la Tokyo, stabilind cu această ocazie un nou record al acestei curse, cu timpul de 2h 02 min 16 sec, informează agenţia Kyodo.

Kipruto i-a devansat pe compatrioţii săi Timothy Kiplagat (2h 02 min 55 sec) şi Vincent Ngetich (2h 04 min 16 sec), scrie agerpres.ro.

Marele favorit al maratonului din capitala Japoniei, kenyanul Eliud Kipchoge, dublu campion olimpic, s-a clasat doar pe poziţia a zecea, fiind cronometrat pe distanţa de 42,195 km în 2h 06 min 50 sec.

La feminin, victoria a revenit etiopiencei Sutume Asefa Kebede, care a stabilit la rândul ei un nou record al maratonului de la Tokyo, cu timpul de 2h 15 min 55 sec.

Kenyanca Rosemary Wanjiru, câştigătoarea de anul trecut, a ocupat de această dată locul secund (2h 16 min 14 sec), urmat de campioana mondială en titre, etiopianca Amane Beriso Shankule (2h 16 min 58 sec).

Olandeza Sifan Hassan, campioana olimpică en titre la 5.000 m şi 10.000 m, s-a clasat pe poziţia a patra, în 2h 18 min 05 sec.