Bianca Andreescu, calificată în sferturi la Miami Open (WTA)

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis Miami Open, competiţie de categoria WTA 1.000, dotată cu premii totale de 3.260.190 dolari, după ce a învins-o cu 3-6, 6-3, 6-2 pe spaniola Garbine Muguruza, într-o partidă disputată luni, potrivit Agerpres.

Andreescu (20 ani), numărul 9 mondial şi campioană de Mare Şlem, s-a impus după două ore şi 11 minute, urmând să se lupte pentru un loc în semifinale cu altă reprezentată a Spaniei, Sara Sorribes Tormo, care a trecut cu 6-4, 0-6, 6-1 de tunisiana Ons Jabeur, cap de serie numărul 27.

Citește și: FIȘA MEDICALĂ a victimei DECEDATE a SECTORIȘTILOR de la Secția 16 după actele de TORTURĂ - Leziuni la cap, piept mâini și picioare și 25-30 de zile de îngrijiri

Deţinătoarea titlului la Miami, australianca Ashleigh Barty, actualul lider al clasamentului WTA, a acces la rândul ei în sferturile de finală după ce a reuşit să o elimine în trei seturi, 6-1, 1-6, 6-2, de belarusa Victoria Azarenka, triplă câştigătoare a competiţiei din Florida (2009, 2011, 2016).

Barty va avea ca adversară în sferturi o altă jucătoare din Belarus, Arina Sabalenka, numărul 7 pe lista favoritelor, învingătoare cu 6-1, 6-2 în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova (cap de serie nr. 19).

Japoneza Naomi Osaka, numărul doi mondial, a avut în schimb, o misiune mai uşoară în faţa belgiencei Elise Mertens, de care a dispus în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, după o oră şi 25 de minute, pentru a accede în sferturile de finală la Miami pentru prima oară în cariera sa, în cinci participări la acest turneu.

Recenta câştigătoare a Openului Australiei a ajuns astfel la 23 de victorii consecutive în circuit, o performanţă pe care au mai atins-o, începând din anul 2000, doar Venus Williams, Serena Williams, Victoria Azarenka şi Justine Henin, conform site-ului WTA.

Osaka o va înfrunta în turul următor pe grecoaica Maria Sakkari, care a salvat şase puncte de meci în întâlnirea cu americanca Jessica Pegula, de care a dispus cu 6-4, 2-6, 7-6 (8/6).

Citește și: BREAKING! Anchetatorii deschid dosar de MOARTE SUSPECTĂ în cazul celei de-a DOUA VICTIME a SECTORIȘTILOR de la Secția 16 - Este vorba despre bărbatul TORTURAT

Un alt duel interesant din optimile de finală a fost cel dintre Elina Svitolina, favorita numărul 5, şi Petra Kvitova (nr. 9), încheiat cu victoria ucrainencei, care a trecut în trei seturi de reprezenta Cehiei: 2-6, 7-5, 7-5.