Bianca Costea a ratat pentru o sutime finala la 100 m liber de la Campionatele Europene de înot pentru juniori

Primaria Sectorului 4
bazin inot simiolimpic

Sportiva Bianca Costea, vicecampioană europeană la 50 m liber, a ratat pentru o sutime, vineri, calificarea în finala Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, dar în schimb Andra Gorecki s-a calificat în finala de la 200 m fluture cu al cincilea timp.

Costea a pornit în forţă, a fost prima la 50 m, dar apoi şi-a pierdut ritmul şi a terminat pe locul 4 în seria ei, al nouălea timp din semifinale, la o sutime de calificare. Ea este totuşi prima rezervă în finală, potrivit Agerpres.

Andra Denisa Gorecki a obţinut al cincilea timp din semifinale (2min14sec49/100) şi va lupta pentru o medalie în finala programată sâmbătă de la ora 17:00.

Finala de la 100 m fluture a fost câştigată de cehul Daniel Gracik (52sec69/100), care a fost urmat în clasament de danezul Casper Puggaard (53sec05/100) şi de francezul Ethan Dumesnil (53sec35/100).

La 200 m bras băieţi, medalia de aur a fost cucerită de francezul Lucien Vergnes (2min13sec02/100), urmat de austriacul Luka Mladenovic (2min13sec21/00) şi britanicul George Smith (2min13sec79/100).

Delegaţia României a câştigat până acum şase medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: patru de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber şi 50 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi două de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.