Biserica Luterană din Norvegia le cere scuze homosexualilor pentru modul în care i-a tratat în trecut

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 17-10-2025 14:47

Article thumbnail

Sursă foto: Dmitry Lovetsky / Associated Press / Profimedia Images

Biserica Luterană din Norvegia a cerut scuze homosexualilor - într-un bar gay -, la Oslo, pentru modul în care i-a tratat în trecut, relatează AFP, potrivit news.ro

În anii '50, Conferinţa Episcopilor i-a catalogat pe homesexuali drept ”un pericol social de anvergură mndială”, iar faptele lor drept ”perverse şi demne de dispreţ”.

”În 2022, episcopii Bisericii Norvegiei au recunoscut că instituţia pe care o conducem a făcut să sufere şi a rănit persoanele homosexuale”, a declarat joi episcopul Olav Fykse Tveit, Primatul Bisericii Norvegiei, în London Pub, un bar gay.

”Este, aşadar, drept să ne asumăm responsabilităţile în calitate de Biserică şi să prezentăm scuze”, a declarat el, evocând ”discriminarea, tratamentul diferit şi hărţuirea” care au cauzat ”ruşine” şi i-au determinat pe uni să-şi piardă credinţa.

Biserica din Norvegia, care are 3,4 milioane de membri - reprezentând peste 60% din populaţia norvegiană -, a adoptat o abordare mai liberală în timp.

Ea autorizează pastori homosexuali începând din 2007 şi uniunii religioase ale persoane de acelaşi sex începând din 2017.

SCUZE PREA TARDIVE

Aceste scuze sunt ”puternice şi importante”, dar sunt prezentate ”prea târziu acelora dintre noi care am murit de SIDA (...) cu inima plină de nelinişte pentru că Biserica considera că epidemia era pedeapsa lui Dumnezeu”, a declarat liderul Asociaţiei pentru Diversitate de Gen şi de Sexualitate din Norvegia, Stephen Adom.

”Observăm un val creştin conservator şi populist de dreapta care ia cu asalt o ţară după alta. În Statele Unite, în Ungaria, dar şi în Norvegia, este tot mai acceptabil, în rândul liderilor religioşi şi politici, să se denigreze diversitatea umană a identităţilor şi a corpurilor”, a deplâns el.

London Pub este unul dintre cele două baruri vizate într-un atac armat - soldat cu doi morţi şi nouă răniţi - în marja Gay Pride, la 25 iunie 2022.

Autorul atacului, Zaniar Matapour, un norvegian de origine iraniană care a jurat credinţă grupării Statul Islamic (SI), a fost condamnat la pedeapsa maximă de 30 de ani de închisoare, care poate fi prelungită pe termen nedefinit, după ce a fost găsit vinovat de ”act terorist în crircumstanţe agravante”.

Potrivit unei anchete realizată de către Institutul Opinion pentru Biserica din Norvegia, 65% dintre persoanele intervievate consideră că ”a venit vremea” ca Biserica să le prezinte scuze homosexualilor.

Alte biserici protestante - în Anglia sau Canada - au prezentat scuze homsexualilor în ultimii ani.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri