Banca Naţională a României (BNR) va lansa sâmbătă în circuitul numismatic o bancnotă aniversară pentru colecţionare, cu valoarea nominală de 100 lei, dedicată împlinirii a 100 de ani de la Marea Unire de la 1 Decembrie 1918, potrivit Agerpres.
Potrivit Băncii Centrale, bancnota va avea următoarele caracteristici: dimensiuni 147x82 mm (cu o toleranţă de +/-1 mm), culoare predominantă albastru, imprimată în tehnică mixtă plană/relief, pe suport de polimer, fereastră transparentă complexă.
Pe aversul bancnotei se regăsesc următoarele elemente grafice reprezentative: în partea dreaptă portretele regelui Ferdinand I şi reginei Maria; dedesubt, pe două rânduri, numele acestora şi anii de viaţă, respectiv "Regele Ferdinand I 1865-1927" şi "Regina Maria 1875-1938", iar în zona centrală o imagine de la Marea Adunare Naţională de la Alba Iulia, din 1 Decembrie 1918.
De asemenea, tot pe avers mai sunt imprimate: stema României, în stânga sus, denumirea băncii centrale "Banca Naţională a României", pe orizontală sus, iar dedesubtul acesteia, medalionul cu sigla BNR şi, mai jos, anii "1918-2018". Valoarea nominală este înscrisă de patru ori, după cum urmează: în stânga jos, pe orizontală, în cifre "100"; în partea centrală jos, în litere, pe două rânduri "Lei Una Sută"; în dreapta jos, pe verticală, în litere "Una Sută Lei" şi în dreapta sus, pe verticală, în cifre "100".
Semnăturile guvernatorului şi casierului central sunt imprimate în partea centrală, deasupra valorii nominale în litere, iar data punerii în circulaţie, respectiv "1 decembrie 2018", este imprimată pe verticală, în dreapta.
Pe reversul bancnotei sunt ilustrate intrarea în Bucureşti a alaiului regal la l Decembrie 1918 şi un fragment din buzduganul regelui Ferdinand I, respectiv patru femei în costume populare specifice fiecărei provincii româneşti unite: Basarabia, România, Ţara Ardealului şi Bucovina. Dedesubt, se află textul: "Falsificarea acestor bilete se pedepseşte conform legilor". Denumirea băncii centrale "Banca Naţională a României" se află sus, pe orizontală, iar sigla BNR este poziţionată în dreapta sus şi în stânga jos. Valoarea nominală este imprimată astfel: pe verticală în stânga sus şi pe orizontală în dreapta jos, în cifre, "100" şi pe orizontală în stânga jos, în litere, "Una Sută Lei".
Seria şi numărul bancnotei tipărite cu litere şi cifre în două culori, roşu şi negru, sunt imprimate astfel: în stânga, pe orizontală, cu cerneală roşie, cu caractere de înălţime crescătoare şi în dreapta pe verticală, cu cerneală neagră.
Preţul de vânzare al bancnotei aniversare pentru colecţionare, cu tema 100 de ani de la Marea Unire de la 1 Decembrie 1918, este de 150 lei, fără TVA, inclusiv pliantul de prezentare.
Bancnota aniversară pentru colecţionare, cu valoarea nominală de 100 lei, dedicată marcării a 100 de ani de la Marea Unire de la 1 Decembrie 1918, are putere circulatorie pe teritoriul României.
Lansarea în circuitul numismatic a acestei bancnote se realizează prin sucursalele regionale Bucureşti, Cluj, Iaşi şi Timiş ale BNR.
BNR lansează o bancnotă aniversară dedicată împlinirii a 100 de ani de la Marea Unire din 1 Decembrie 1918
Explorează subiectul
București
8°C
Articole Similare

738
Scandal la ANAF - peste 200 de mașini confiscate au dispărut. Șeful Fiscului: 'Nu pot să confirm și nici să infirm / Suntem în plin proces de inventar'
738

238
Bursele europene şi-au luat avânt puternic, după anunțul lui Trump privind Iranul
238

604
Val de scumpiri la legume, pe fondul creșterii prețului la combustibil. Cât a ajuns să coste un kilogram de roșii românești
604

1.493
Șoc în 'patria petrolului': Prețurile la combustibil au sărit în aer - care este explicația
1.493

1.548
România recuperează rapid decalajele față de UE - de la 44% la 80%, peste ritmul Poloniei. Dragoș Pîslaru: 'Este exemplu de manual'
1.548

1.724
România intră pe o nouă rută energetică majoră: Transgaz semnează acordul
1.724

34
FMI, Agenţia Internaţională pentru Energie şi Banca Mondială vor crea un grup de coordonare pentru a gestiona impactul economic al războiului din Orientul Mijlociu
34

58
Preţurile petrolului au scăzut cu peste 3% în cazul Brent, după ce Trump a declarat că SUA ar putea încheia în curând războiul cu Iranul
58

640
Cum vrea Guvernul să reducă prețul carburanților - două scenarii pe masă. Alexandru Nazare: 'Suntem pregătiţi să fie adoptate în această săptămână'
640

13
BVB a închis în creştere şedinţa de miercuri
13

938
UE anunță că prețurile la energie vor rămâne ridicate și după încheierea războiului din Iran: Se va trece la importuri din SUA și Algeria
938

5.011
Vacanțele de vară ale românilor, în pericol? O mare companie aeriană ia în calcul anularea zborurilor din cauza penuriei de kerosen
5.011

1.531
Declarația Unică intră în era smart: Apare prima variantă precompletată
1.531
















Comentează