Producătorul de avioane Boeing a înregistrat pierderi de 3,453 miliarde de dolari în primele nouă luni ale acestui an, comparativ cu un profit de 374 milioane de dolari în perioada similară din 2019, motiv pentru care estimează mai multe reduceri de personal "voluntare sau nevoluntare", relatează agenţia EFE potrivit Agerpres.
Conform datelor furnizate miercuri de compania americană, vânzările sale în perioada ianuarie-septembrie 2020 au scăzut cu 27%, până la 42,854 miliarde de dolari, din cauza impactului pandemiei de coronavirus şi a "blocării" avioanelor 737 MAX.
Preşedintele şi CEO al Boeing, Dave Calhoun, a subliniat că pandemia "a continuat să pună presiune" asupra rezultatelor companiei şi în trimestrul al treilea şi, de aceea, firma îşi gestionează lichidităţile şi îşi transformă modelul de business astfel încât "să fie sustenabilă pe termen lung".
Boeing a înregistrat pierderi de 3,4 miliarde de dolari
Explorează subiectul
București
14°C
Articole Similare

1.225
Nuclearelectrica vrea să intre puternic pe piață: Decizia luată de societatea națională
1.225

107
Turcia începe producția de kituri de ghidare laser într-o nouă fabrică
107

19.597
FAN Courier a închis complet toate agențiile din România: Niciun sediu nu va mai fi disponibil
19.597

47
Bursa de la Bucureşti a câştigat peste 15 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână
47

4.666
Încă o lovitură pentru continentul nostru: Europa își pierde supremația farmaceutică în fața 'cleștelui' format de SUA și China
4.666

216
Încrederea consumatorilor americani atinge cel mai scăzut nivel din toate timpurile
216

187
Pentru prima oară în ultimii 10 ani, România a înregistrat o scădere a importurilor de fructe și legume
187

3.219
Paradoxul crizei din Orientul Mijlociu: Zborurile către destinațiile exotice, mai ieftine decât Italia
3.219

2.557
Scumpirea metroului: când angajații plătesc pentru eșecurile sistemului
2.557

5.254
Decizie de impact: Iranul a permis primelor 3 petroliere să treacă prin Strâmtoarea Ormuz / FOTO
5.254

4.205
FOTO Singurul mall deschis în ziua de Paște va funcționa după un program special. Unde pot merge cei rămași în oraș
4.205

1.381
În București s-au introdus troleibuze dotate cu alcooltest: Pornesc doar dacă rezultatul e negativ
1.381

4.480
Piața imobiliară preferată de foarte mulți români, scapă de sub control: prețurile locuințelor au explodat mai mult ca oriunde în Europa
4.480
















Comentează