Ministrul afacerilor externe, Bogdan Aurescu, şi omologul din Republica Uzbekistan, Abdulaziz Kamilov, au efectuat, pe canale diplomatice, un schimb de scrisori aniversare, pentru a marca împlinirea, la 6 octombrie, a 25 de ani de la stabilirea relaţiilor diplomatice dintre cele două ţări, se arată într-un comunicat transmis miercuri de Ministerul Afacerilor Externe (MAE).
Potrivit sursei citate, în mesajul transmis cu această ocazie, "ministrul Bogdan Aurescu a apreciat faptul că relaţiile dintre cele două state sunt construite pe un fundament solid, care permite dezvoltarea şi diversificarea acestora şi a exprimat încrederea că România va contribui la consolidarea cooperării Republicii Uzbekistan cu Uniunea Europeană, facilitând promovarea păcii, stabilităţii şi prosperităţii în regiunea Asiei Centrale".
La rândul său, şeful diplomaţiei uzbece a evidenţiat faptul că România este un partener important al Republicii Uzbekistan şi a exprimat interesul privind consolidarea relaţiilor bilaterale, accentuând potenţialul deosebit de cooperare existent la nivel politic, economic şi cultural.
MAE mai precizează că relaţia bilaterală cu Republica Uzbekistan a cunoscut o dinamizare în ultimii ani, "fiind susţinută de dialogul direct desfăşurat la Bucureşti şi Taşkent, pe linia Ministerelor Afacerilor Externe şi de diversificarea domeniilor de cooperare sectoriale".
Bogdan Aurescu şi omologul din Uzbekistan au marcat 25 de ani de la stabilirea relaţiilor diplomatice
Explorează subiectul
Articole Similare

65
Odessa, în beznă după un atac rusesc de amploare asupra rețelei electrice
65

2.115
Cât ar costa astăzi vacanța de lux a lui Kevin McCallister din 'Singur acasă 2', la celebrul Hotel Plaza din New York al lui Trump
2.115

3.014
Germania face acuzații fără precedent la adresa Moscovei. Ambasadorul rus la Berlin, chemat să explice campania 'Storm 1516'
3.014

1.689
Destinație celebră printre români vine cu restricții pentru Revelion: Alcoolul și artificiile, interzise
1.689

1.986
Belarus reacționează după ridicarea sancțiunilor americane. Eliberează 123 de deținuți politici
1.986

219
Pacea va dura cât timp vrea Putin. Înalt demnitar UE: 'Problema este Rusia'
219

4.149
Donald Trump râvnește la cea mai mare insulă din Europa: Serviciile secrete cataloghează SUA drept o mare amenințare
4.149

2.033
Europa este trasă la răspundere de SUA. Cum se va apăra în fața acuzației lui Trump privind 'dispariția civilizației'
2.033

164
Grinch lovește din nou. Doi bărbați au fost arestați după ce au distrus bradul comunității imediat după aprinderea luminițelor
164

1.861
Alertă cu bombă la frontiera de nord a Republicii Moldova: Posibilă minare a trenului de pe ruta Bucureşti – Kiev. Autorităţile au activat semnalul 'Exploziv BRAVO'
1.861

2.003
Vrea Donald Trump cu adevărat pacea sau doar își urmărește interesul? SUA și Rusia vor forma o nouă 'Yalta economică'
2.003

82
Inundații masive în vestul SUA și Canada: mii de persoane evacuate. Ploile nu s-au încheiat
82

1.193
Spania destructurează o rețea impresionantă de trafic de droguri: Substanțele ilegale erau transportate cu elicopterul
1.193





















Comentează