Borussia Dortmund a învins în deplasare lanterna roşie SV Darmstadt, într-un meci din etapa a 17-a a campionatului de fotbal al Germaniei

Aubameyang Borussia Dortmund

Echipa Borussia Dortmund a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, "lanterna roşie" SV Darmstadt, sâmbătă seara, într-un meci din etapa a 17-a a campionatului de fotbal al Germaniei.

Julian Brandt a deschis scorul în prima repriză (29), iar Marco Reus a dublat avantajul oaspeţilor după pauză, în urma unui assist al englezului Jado Sancho, revenit în această iarnă la Borussia Dortmund (77). Rezultatul final a fost stabilit de Youssufra Moukoko, în timpul adiţional.

Borussia Dortmund, care nu mai reuşise să obţină nicio victorie în Bundesliga din 25 noiembrie, a urcat pe locul al cincilea în clasament, la 15 puncte distanţă de liderul Bayer Leverkusen, care s-a impus cu emoţii pe terenul lui FC Augsburg (1-0).

FSV Mainz - VfL Wolfsburg 1-1
Au marcat: Widmer (61), respectiv Cerny (12).

FC Koln - Heidenheim 1-1
Au marcat: Selke (29), respectiv Beck (55).

FC Augsburg - Bayer Leverkusen 0-1
A marcat: Palacios (90+4).

SV Darmstadt - Borussia Dortmund 0-3
Au marcat: Brandt (24), Reus (77), Moukoko (90+2).

Duminică sunt programate meciurile VfL Bochum - Werder Brfemen şi Borussia Moenchengladbach - VfB Stuttgart.