Borussia Dortmund, victorie în fața celor de la Hoffenheim

bundesliga

Echipa germană Borussia Dortmund a învins vineri, în deplasare, scor 3-1, gruparea TSG Hoffenheim, în primul meci al etapei a 6-a din Bundesliga.

Meciul de pe PreZero Arena s-a jucat practic în prima repriză. Borussia a deschis scorul în minutul 18, prin Niclas Fullkrug, iar gazdele au egalat în minutul 25, când Andrej Kramaric a transformat un penalti. Marco Reus a înscris golul care a readus-o în avantaj pe Borussia, în minutul 45+3, iar oaspeţii au rămas în zece după eliminarea lui Ramy Bensebaini, din minutul 71. Chiar şi aşa, Borussia Dortmund a înscris şi al treilea gol, prin Julian Ryerson, în minutul 90+5, stabilind rezultatul final. Borussia s-a impus cu 3-1 şi este lider, cu 14 puncte, cu un punct şi cu un meci mai mult decât Bayern Munchen şi Bayer Leverkusen.

Hoffenheim ocupă poziţia a 6-a, cu 12 puncte.