Borussia Moenchengladbach a ajuns la şapte meciuri consecutive fără victorie în Bundesliga

Bundesliga

Borussia Moenchengladbach a ajuns la şapte meciuri consecutive fără victorie în Bundesliga, înclinându-se vineri cu 3-1 pe terenul lui Augsburg în prologul etapei a 25-a, transmite DPA.

Augsburg, care a avut doar trei şuturi pe spaţiul porţii, a înscris prin Ruben Vargas (minutul 52), Marco Richter (76) şi Andre Hahn (89), iar Florian Neuhaus (68) a punctat pentru Moenchengladbach, care a ratat un penalty prin Lars Stindl, în minutul 38, şi mai multe alte ocazii clare, potrivit agerpres.ro.

Gladbach are două egaluri şi cinci înfrângeri în ultimele şapte meciuri de campionat şi este pe poziţia a 10-a a clasamentului, cu 33 de puncte, la 6 puncte de locul 6, ultimul care asigură prezenţa în viitoarea ediţie a cupelor europene. Echipa nu a câştigat niciun meci de când antrenorul Marco Rose a anunţat luna trecută că va merge în vară la Borussia Dortmund.

În returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, Gladbach va juca marţi contra lui Manchester City la Budapesta, unde a avut loc şi manşa întâi, câştigată de echipa engleză cu 2-0.

Celelalte meciuri ale etapei a 25-a din Bundesliga au loc sâmbătă şi duminică.