Box: Britanicul Galal Yafai, campion olimpic la categoria muscă

manusa box

Boxerul britanic Galal Yafai a cucerit medalia de aur la categoria muscă ((48-52 kg), sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce l-a învins în finală pe filipinezul Carlo Paalam, notează Agerpres.

Yafai, care a adus Marii Britanii primul titlu olimpic în box la Tokyo, s-a impus la puncte cu 4-1.

Yafai (28 ani), la a doua sa participare la Jocurile Olimpice, mai are în palmares o medalie de aur la Jocurile Commonwealth din 2018.

Argintul obţinut de Palaam a fost a patra medalie din acest metal obţinută de Filipine în 57 de ani de box olimpic, Filipine fiind încă în căutarea primei medalii de aur. Palaam are o poveste extraordinară, el fiind un fost căutător prin gunoaie în capitala Manila, a început boxul la şapte ani pentru a cumpăra orez pentru familia sa.

Dacă Yafai l-a întrecut în sferturi pe cubanezul Yosbany Veitia, fost campion mondial, iar în semifinale a trecut de kazahul Saken Bibosinov, Palaam a câştigat în sferturi în faţa uzbecului Şahobidin Zoirov, campionul olimpic en titre, iar în penultimul act s-a impus în faţa japonezului Ryomei Tanaka.

Bibosinov şi Tanaka au obţinut medaliile de bronz.

Românul Cosmin Gîrleanu, învins în primul tur de bulgarul Daniel Asenov, s-a clasat pe locul 17.