Boxer german, în COMĂ ARTIFICIALĂ după un meci disputat la Londra - VIDEO

boxer

Boxerul german de origine kazahă Eduard Gutknecht, care a suferit un hematom cerebral în cursul unui meci disputat vineri, la Wembley Arena din Londra, a fost plasat în comă artificială, anunță presa germană, citată de AFP.

Gutknecht, 34 ani, a leșinat în vestiar după lupta cu britanicul George Groves, fiind transportat la spital, unde a fost supus imediat unei intervenții chirurgicale.

"A fost plasat în comă artificială. Este normal în astfel de operații", a explicat președintele Federației boxerilor profesioniști germani (BDB), Thomas Putz, într-o declarație acordată agenției SID.

Gutknecht a fost dominat cu autoritate de Groves, declarat învingător la puncte în unanimitate (119-109, 119-109 și 119-110), germanul suferit o leziune în jurul ochiului stâng, în repriza a 9-a. Conștient încă în momentul verdictului, învinsului i s-a făcut rău ulterior, la vestiare, anunță Agerpres.

Aceasta a fost a cincea înfrângere suferită de pugilistul german în 36 de meciuri disputate ca profesionist.