Boxerul american Devin Haney şi-a apărat cu succes titlul WBC la categoria uşoară

mănuși box

Boxerul american Devin Haney şi-a conservat centura mondială WBC a categoriei uşoare, după ce l-a învins la puncte pe venezueleanul Jorge Linares, într-un meci de 12 reprize desfăşurat sâmbătă la Las Vegas, conform AFP.

Haney a primit o victorie unanimă din partea celor trei arbitri judecători (116-112, 116-112, 115-113), pentru dominarea lui incontestabilă în trei sferturi ale luptei. Linares, 35 ani, a deţinut titlul la categoria uşoară între 2014 şi 2018, potrivit agerpres.ro.

În ultimele două reprize, Linares s-a aruncat în atac, l-a ţinut în corzi pe american, încercând să răstoarne decizia meciului, dar era prea târziu. Linares a suferit a şasea sa înfrângere faţă de 47 victorii.

Haney, 22 ani, rămâne neînvins după 25 de meciuri, şi aşteaptă un meci de unificare cu conaţionalul său Teofimo Lopez, care deţine titlurile WBA, WBO şi IBF.