Brazilia a remizat cu Ecuador în preliminariile Cupei Mondiale din 2022. VAR l-a ajutat pe arbitru, acesta anulând două penaltiuri și un gol

Al Jazeera
Copa america Brazilia

Selecţionata Braziliei a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut, vineri, în compania echipei Ecuadorului, în preliminariile Cupei Mondiale din 2022, conform news.ro.

La Quito, Brazilia deja calificată şi încă neînvinsă şi fără Neymar (accidentat) a deschis scorul prin Casemiro (minutul 6), iar Félix Torres a egalat (minutul 75). Cele două echipe au rămas în zece, după cartonaşele roşii primite de ecuadorianul Alexander Dominguez (16) şi brazilianul Emerson Aparecido (20).

Meciul a fost însă marcat şi de alte decizii ale arbitrului columbian, Wilmar Roldan, care după consultarea VAR a revenit de două ori asupra eliminării portarului brazilian Alisson, a anulat două penaltiuri (59 şi 97) şi un gol (49) al Ecuadorului.

"Arbitrul a petrecut mai mult timp cu VAR, decât pe teren. Am pierdut mult timp fără să jucăm”, s-a plâns mijlocaşul ecuadorian Gonzalo Plata după meci.