BREAKING Nicușor Dan, declarație de presă după eșecul de la Cotroceni / Întâlnire cu Ilie Bolojan

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 20-06-2025 13:32

Actualizat: 20-06-2025 16:48

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos

Președintele Nicușor Dan va susține o declarație de presă, vineri, ora 15.00, anunță Administrația Prezidențială, la finalul căreia ar putea desemna un nou premier. Potrivit unor surse politice, Nicușor Dan s-ar fi întâlnit astăzi cu Ilie Bolojan, în urma căreia ar fi decis să îl desemneze premier. Ilie Bolojan a ajuns la Senat și nu a negat faptul că Nicușor Dan l-ar numi premier.

Președintele Nicușor Dan s-a consultat în cursul dimineții cu echipa sa pentru a evalua posibile soluții de compromis în dialogul cu partidele politice.

Amintim că tensiunile au escaladat între cei doi după ce Ilie Bolojan, favorit pentru preluarea funcției de prim-ministru, a insistat asupra creșterii TVA ca măsură necesară pentru echilibrarea bugetului. Președintele Nicușor Dan s-a opus ferm acestei propuneri, amintind că a promis în campania electorală că nu va susține o astfel de măsură.

Rămâne de văzut la ora 15.00 ce anunț va face președintele Nicușor Dan.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri