Britanica Jessica Gadirova, medaliată cu aur la individual compus la Europene - Ana Bărbosu, locul 9

news.ro
Ana Barbosu

Britanica Jessica Gadirova a câştigat medalia de aur în finala de la individual compus, vineri, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Antalya (Turcia), în timp ce românca Ana Bărbosu a ocupat locul 9, potrivit Agerpres.

Aflată pe locul al treilea înaintea ultimei rotaţii, Gadirova a reuşit să îşi adjudece victoria după evoluţia de la sol, aparat la care este campioana mondială en titre.

În absenţa gimnastelor ruse, suspendate din cauza războiului din Ucraina, Gadirova s-a impus cu 55,032 puncte, devansându-le pe maghiara Zsofia Kovacs, 54,899 puncte, şi de italianca Alice D'Amato, 54,500 puncte.

Gadirova (18 ani) obţinuse miercuri şi titlul european cu echipa Marii Britanii, iar aurul de vineri este al patrulea continental pentru ea şi a 11-a medalie internaţională. Anul trecut, titlul european fusese câştigat de italianca Asia D'Amato, sora geamănă a lui Alice.

Ana Bărbosu s-a clasat pe locul 9, cu 51,499 puncte, după ce a primit 13,400 la sărituri, 13,133 la paralele, 12,933 la bârnă şi 12,033 la sol.

Amalia Ghigoarţă a ocupat locul 19, cu 47,899 puncte, după ce a fost notată cu 13,000 la sărituri, doar 9,266 la paralele, 12,900 la bârnă şi 12,733 la sol.

România are reprezentante în trei finale pe aparate, Sabrina Maneca-Voinea la sărituri (cu a cincea medie din calificări) şi la sol (a doua notă), Ana Bărbosu la sol (a şaptea notă) şi Amalia Ghigoarţă la bârnă (a cincea notă).