Doi militari bulgari şi-au pierdut viaţa şi al treilea a fost rănit când elicopterul lor s-a prăbuşit luni seară în apropiere de Plovdiv (sud), a anunţat Ministerul Apărării la Sofia, potrivit AFP.
Elicopterul, un Mi-17 de producţie sovietică, s-a prăbuşit în cursul unui exerciţiu lângă baza aeriană de la Krumovo, a precizat ministerul.
"Doi membri ai echipajului - comandantul şi copilotul - au murit în urma prăbuşirii elicopterului. Al treilea - mecanicul de bord - a fost internat în spital, (...) conştient", a adăugat ministerul într-un comunicat.
Cauzele accidentului nu sunt cunoscute deocamdată, a adăugat acesta.
Aparatul prăbuşit, singurul elicopter de tipul Mi-17 operaţional în Bulgaria, era utilizat în special pentru lupta împotriva incendiilor de pădure pe teren accidentat.
În iunie 2017, pilotul unui alt elicopter bulgar - un Panther-565 de fabricaţie franceză - şi-a pierdut viaţa când aparatul său a căzut în Marea Neagră în timpul unui exerciţiu.
Militarii bulgari se plâng frecvent de vechimea aparatelor lor, multe fiind moştenite din perioada comunistă.
Parlamentul de la Sofia a aprobat vineri un program de cheltuieli militare suplimentare de peste 3,2 miliarde de leva (1,6 miliarde euro) pentru achiziţia de noi avioane de luptă şi blindate.
Bulgaria: Doi morţi în urma prăbuşirii unui elicopter militar
Explorează subiectul
Articole Similare

25
Arestări în Kazahstan după o manifestaţie anti-chineză - Portretul lui Xi Jinping a fost incendiat
25

778
Îngrijorare în Taiwan - China testează cea mai mare navă de asalt amfibie din lume
778

1.927
Kim Jong un trimite mii de muncitori în Rusia: Ture de 12 ore și 2,5 dolari pe oră pentru a fabrica drone
1.927

110
Regimul de la Teheran îmbrăţişează trecutul preislamic al ţării pentru a uni populaţia
110

2.984
Zelenski vorbește despre riposta ucraineană la atacul Rusiei - A confirmat folosirea rachetelor „Long Neptunes” împotriva unor ținte aflate pe teritoriul rus
2.984

63
Emmanuel Macron urmează să-l primească luni pe Volodimir Zelenski la Palatul Élysée
63

99
Azerbaidjanul cere închisoare pe viață pentru foștii lideri separatiști din Nagorno-Karabakh
99

61
Polonia va redeschide două puncte de frontieră de la granița cu Belarus
61

1.715
Conflict între episcopii catolici și administrația Trump: „Suntem profund îngrijorați de periclitarea caracterului sacru al lăcașurilor de cult”
1.715

84
VIDEO Incendiu la un templu din China
84

2.448
Tensiunile escaladează pe axa Beijing - Tokyo: China ripostează cu tărie diplomatică împotriva Japoniei
2.448

102
Reuniune a "Grupului celor cinci" în Germania - Va aborda şi problema acordării de ajutor suplimentar Ucrainei
102

1.955
Miliardar grațiat de Donald Trump - Era condamnat pentru conspiraţie la comiterea unei fraude bursiere
1.955


















Comentează