Bundesliga - Augsburg învinge Schalke o4 în deplasare

Bundesliga

Augsburg s-a impus cu 3-0 terenul lui Schalke 04, duminică, în etapa a 27-a a campionatului de fotbal al Germaniei, ale cărui meciuri se dispută fără spectatori din cauza pandemiei de coronavirus potrivit Agerpres.

Golurile au fost înscrise de Eduard Lowen, în minutul 6, Noah-Joel Sarenren-Bazee, în minutul 76, şi Sergio Cordova (90+1).

Augsburg a făcut un pas important spre menţinerea în primul eşalon. Echipa este pe locul 12, cu 30 de puncte, la 7 puncte de Fortuna Dusseldorf, ocupanta locului 16, de baraj.

Schalke are nouă partide consecutive fără victorie în Bundesliga şi rămâne cu 37 puncte, pe poziţia a 8-a. La sfârşitul săptămânii trecute, în primul meci după reluarea Bundesligii, formaţia a fost surclasată cu 4-0 de Borussia Dortmund în derby-ul Bazinului Ruhr.

Rezultate:
duminică
Schalke 04 - Augsburg 0-3
Au marcat: Lowen (6), Sarenren-Bazee (76), Cordova (90+1)

sâmbătă
Bayern Munchen - Eintracht Frankfurt 5-2
Au marcat: Goretzka (17), Muller (41), Lewandowski (46), Davies (61), Hinteregger (74, autogol), respectiv Hinteregger (52, 55)

Borussia Moenchengladbach - Bayer Leverkusen 1-3
Au marcat: Thuram (52), respectiv Havertz (7, 58 - pen), Bender (81)

Paderborn - Hoffenheim 1-1
Au marcat: Srbeny (9), respectiv Skov (4)

vineri
Hertha Berlin - Union Berlin 4-0
Au marcat: Ibisevic (51), Dodi Lukebakio (52), Matheus Cunha (61), Dedryck Boyata (77).

Duminică se mai joacă partidele Mainz - RB Leipzig şi FC Koln - Fortuna Dusseldorf.

Pe primul loc este Bayern Munchen, cu 61 de puncte, urmată de Borussia Dortmund, 57 puncte, Bayer Leverkusen, 53 puncte, Borussia Moenchengladbach, 52 puncte, RB Leipzig, 51 puncte (26 de jocuri), Wolfsburg, 39 puncte etc. Bayern şi Dortmund vor fi adversare marţi în următoarea etapă, într-un meci ce ar putea decide câştigătoarea campionatului.