Bundesliga: Bayern Munchen a surclasat pe Borussia Dortmund, scor 4-2, în derbiul Germaniei

bundesliga

Echipa germană Bayern Munchen a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Borussia Dortmund, scor 4-2, într-un meci din etapa a 26-a a Bundesligii, potrivit news.ro

Bayern a avut zece minute extraordinare în prima repriză a meciului cu Borussia Dortmund. În minutul 13 Upamecano a încercat o pasă lungă, dar portarul oaspeţilor a luftat şi balonul s-a oprit în plasă. A urmat un gol al lui Thomas Muller, care a fost omul potrivit la locul potrivit în minutul 18, pentru ca în minutul 23 acelaşi Thomas Muller să reuşească dubla. În partea secundă Kingsley Coman a făcut 4-0, iar oaspeţii au redus din diferenţă printr-un penalti transformat de Emre Can, în minutul 72, şi prin reuşita lui Donyell Malen, din minutul 90.

Rezultate înregistrate sâmbătă în etapa a 26-a din Bundesliga:

RB Leipzig – FSV Mainz 0-3 (Ingvartsen 9, Ajorque 57, Kohr 67);

Union Berlin – VfB Stuttgart 3-0 (Becker 51, Behrens 65, Haraguchi 68);

Freiburg – Hertha Berlin 1-1 (Grifo 52 / Ngankam 77);

VfL Wolfsburg – FC Augsburg 2-2 (Waldschmidt 84, Nmecha 90 / Arnold 2 autogol, Berisha 32);

Schalke 04 – Bayer Leverkusen 0-3 (Frimpong 50, Wirtz 61, Azmoun 90).

Bayern Munchen – Borussia Dortmund 4-2 (Upamecano 13, T. Muller 18, 23, Coman 50 / Emre Can 72 penalti, Malen 90).