Bundesliga: Borussia Dortmund a învins pe Eintracht Frankfurt, scor 4-0, şi este lider în Germania

ilfovsport.ro
minge fotbal

Echipa germană Borussia Dortmund a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Eintracht Frankfurt, scor 4-0, şi a trecut pe primul loc în Bundesliga, depăşind-o pe Bayern Munchen.

Borussia Dortmund nu şi-a permis paşi greşiţi pe Signal Iduna Park şi asta s-a văzut încă din prima repriză. Jude Bellingham a deschis scorul în minutul 19, apoi Donyell Malen a făcut 2-0 în minutul 24. Pe final de repriză a marcat şi Mats Hummels, în minutul 41, şi la sfârşitul primei părţi Borussia avea deja 3-0, informează News.ro.

În repriză secundă s-a mai înscris un singur gol, Donyell Malen reuşind dubla în minutul 66, şi Borussia, cu 60 de puncte, a depăşit pe Bayern – care are 59 de puncte, şi este lider cu cinci etape înainte de finalul campionatului.