Clubul Borussia Dortmund, aflat pe locul al doilea în Bundesliga la momentul suspendării campionatului german de fotbal, se teme că va fi în dezavantaj dacă sezonul se va relua cu porţile închise, pentru că va pierde susţinerea importantă a fanilor, relatează DPA.
Sezonul din Germania a fost întrerupt pe 13 martie din cauza pandemiei de coronavirus, dar s-ar putea relua în luna mai cu porţile închise.
''Dacă brusc nu mai poţi conta pe ajutorul a peste 80.000 de fani în spatele tău sau chiar mai mulţi, cu 25.000 doar în tribuna de sud, atunci asta nu va mai fi un avantaj. La început jucătorii nu vor fi obişnuiţi, mai ales la meciurile de acasă'', a declarat Sebastian Kehl, un oficial al clubului, pentru revista Sport Bild.
Dortmund are un handicap de patru puncte faţă de liderul Bayern Munchen şi este singura din Bundesliga care nu a pierdut vreun meci pe teren propriu. În ultimele nouă etape, Dortmund urma să joace cinci meciuri acasă, inclusiv cele cu rivalele Schalke 04 şi Bayern Munchen.
Mijlocaşul Emre Can are însă o opinie diferită faţă de oficialul clubului: ''Nu va fi un dezavantaj dacă va trebui să jucăm fără spectatori''.
Liga germană DFL speră ca, în cazul reluării meciurilor, să poată finaliza sezonul până pe 30 iunie, pentru a debloca plata unei părţi din drepturile de televizare cu o valoare estimată la aproximativ 300 milioane euro.
Bundesliga - Borussia Dortmund se simte în dezavantaj dacă meciurile se joacă fără spectatori
Explorează subiectul
Articole Similare

42
Surpriză în Giuleşti: Oțelul Galați a învins Rapid cu 2-0
42

22
Volei feminin: Victorii pentru CS Dinamo şi CSM Constanţa, în Divizia A1
22

25
FC Barcelona a învins Osasuna cu 2-0
25

15
Cu doi jucători eliminaţi, Lazio s-a impus la Parma, 1-0
15

13
Bundesliga: Hoffenheim a învins pe HSV, scor 4-1, şi e a patra în clasament
13

13
Serie A: În sfârşit, victorie pentru Torino, 1-0 cu Cremonese
13

69
Oferta de cumpărare a clubului Juventus, formulată de compania de criptomonede Tether, a fost respinsă
69

57
Salah, reintegrat în efectivul lui Liverpool ca rezervă pentru meciul cu Brighton
57

2.778
VIDEO Haos total după FCSB – Feyenoord: Imagini revoltătoare cu suporteri olandezi care au devastat un apartament din București
2.778

24
Schi alpin: Triplă elveţiană în slalomul uriaş de la Val d'Isere
24

31
Succesorul lui Deschamps la naţionala Franţei ar urma să fie anunţat după Cupa Mondială din 2026
31

26
CSM Reșița câștigă la Târgu Mureș cu 2-0 în etapa a 17-a a Ligii 2
26

34
Lindsey Vonn, învinsă de germanca Emma Aicher în a doua coborâre de la Saint-Moritz
34





















Comentează