Bundesliga | Borussia Monchengladbach bifează o nouă victorie în meciul cu Borussia Dortmund, scor 4-2

bbc.com

Borussia Monchengladbach a învins vineri, pe teren propriu, echipa Borussia Dortmund, scor 4-2, în primul meci al etapei a 15-a din Bundesliga, anunță Rador.

Jonas Hofmann a deschis scorul în minutul 4, dar Dortmund a egalat în minutul 19, prin Julian Brandt. Gazdele au revenit în numai patru minute. Mai întâi a marcat Ramy Bensebaini, în minutul 26, apoi Marcus Thuram, în minutul 30, şi scorul a devenit 3-1 pentru Monchengladbach. Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 40, prin Nico Schlotterbeck, însă Kouadio Kone a deschis repriza secundă cu un gol în minutul 46, stabilind şi scorul final.

Borussia Dortmund rămâne pe locul 6, cu 25 de puncte, în timp ce Borussia Monchengladbach a urcat pe poziţia a şaptea, cu 22 de puncte.