Bundesliga: Moenchengladbach - Dortmund 4-2, într-un meci cu cinci goluri înscrise înainte de pauză

Bundesliga

Borussia Moenchengladbach a învins-o acasă pe Borussia Dortmund cu scorul de 4-2, vineri, în prologul etapei a 15-a a Bundesligii, cinci goluri fiind înscrise înainte de pauză, iar ultimul, în primul minut al actului secund, potrivit Agerpres.

Gazdele au marcat prin Jonas Hofmann (minutul 4), Ramy Bensebaini (26), Marcus Thuram (30) şi Kouadio Kone (46), iar oaspeţii, prin Julian Brandt (19) şi Nico Schlotterbeck (40).

Dortmund, la al doilea eşec consecutiv, este pe poziţia a 6-a a clasamentului, cu 25 de puncte, la 3 puncte de Gladbach, ocupanta locului 7. Lider este Bayern Munchen, cu 31 de puncte (14 jocuri), urmată de Union Berlin, 27 p (14 j), Freiburg, 27 p (14 j), Eintracht Frankfurt, 26 p (14 j), RB Leipzig, 25 p (14 j).

După această etapă, campionatul va face o pauză îndelungată pe timpul desfăşurării Cupei Mondiale din Qatar (20 noiembrie-18 decembrie).