Bundesliga: RB Leipzig, victorie fără drept de apel cu Schalke, scor 6-1 în deplasare

Bundesliga

Echipa germană RB Leipzig a câştigat marţi, în deplasare, scor 6-1, meciul disputat în compania formaţiei Schalke 04, în deschiderea etapei a 17-a din Bundesliga, informează News.ro.

RB Leipzig a deschis scorul pe Veltins-Arena încă din minutul 7, prin Andre Silva, şi a făcut 2-0 în minutul 15, la golul lui Benjamin Henrichs. Dominarea totală a oaspeţilor din prima repriză s-a concretizat în alte două goluri, marcate de Andre Silva în minutul 44 şi de Timo Werner în minutul 45+2.

Soichiro Kozuki a înscris golul de onoare al gazdelor, în minutul 56, iar Schalke a atacat poarta lui Blaswich în speranţa unei reveniri. Însă golurile au picat tot în poarta lui Schwolow. Dani Olmo a înscris în minutul 83, iar Yussuf Poulsen a stabilit scorul final în minutul 89.

Cu 6-1, RB Leipzig revine momentan pe locul secund în Bundesliga, cu 32 de puncte, în timp ce Schalke a ajuns la 41 de goluri primite în campionat şi este lanterna roşie, cu 9 puncte.