Bundesliga - Remiză dramatică între FC Koln şi Fortuna Dusseldorf

Bundesliga

FC Koln a smuls in extremis remiza în meciul de acasă cu Fortuna Dusseldorf, încheiat 2-2, duminică, în epilogul etapei a 27-a a campionatului de fotbal al Germaniei, competiţie ce se dispută fără spectatori din cauza pandemiei de coronavirus potrivit Agerpres.

Fortuna a condus cu 2-0 până în minutul 88, după golurile lui Kenan Karaman, din minutul 41, şi Erik Thommy (61). Cu două minute înainte de golul desprinderii oaspeţilor, gazdele au ratat un penalty prin Mark Uth. Koln a redus din handicap prin Anthony Modeste din minutul 88 şi a egalat în primul minut de prelungire, graţie lui Jhon Cordoba.

FC Koln are 34 de puncte şi ocupă locul 10. Fortuna Dusseldorf rămâne pe locul 16, de baraj, cu 24 puncte, fiind la trei puncte de Mainz, echipa de pe poziţia a 15-a.

Rezultate:
duminică
FC Koln - Fortuna Dusseldorf 2-2
Au marcat: Anthony Modeste (88), Cordoba (90+1), respectiv Karaman (41), Thommy (61)
Penalty ratat: Uth (Koln, 59)

Mainz - RB Leipzig 0-5
Au marcat: Werner (11, 48, 75), Poulsen (23), Sabitzer (36)

Schalke 04 - Augsburg 0-3
Au marcat: Lowen (6), Sarenren-Bazee (76), Cordova (90+1)

sâmbătă
Bayern Munchen - Eintracht Frankfurt 5-2
Au marcat: Goretzka (17), Muller (41), Lewandowski (46), Davies (61), Hinteregger (74, autogol), respectiv Hinteregger (52, 55)

Borussia Moenchengladbach - Bayer Leverkusen 1-3
Au marcat: Thuram (52), respectiv Havertz (7, 58 - pen), Bender (81)

Paderborn - Hoffenheim 1-1
Au marcat: Srbeny (9), respectiv Skov (4)

vineri
Hertha Berlin - Union Berlin 4-0
Au marcat: Ibisevic (51), Dodi Lukebakio (52), Matheus Cunha (61), Dedryck Boyata (77).

Pe primul loc este Bayern Munchen, cu 61 de puncte, urmată de Borussia Dortmund, 57 puncte, RB Leipzig, 54 puncte, Bayer Leverkusen, 53 puncte, Borussia Moenchengladbach, 52 puncte, Wolfsburg, 39 puncte etc. Bayern şi Dortmund vor fi adversare marţi în următoarea etapă, într-un meci ce ar putea decide câştigătoarea campionatului.