Bursa de la Bucureşti a deschis pe verde ultima şedinţă de tranzacţionare a săptămânii

Autor: Ionel Dancu

Publicat: 15-05-2020

Actualizat: 15-05-2020

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în creştere şedinţa de vineri, iar rulajul se cifra la 3,49 milioane de lei (721.813 de euro), după o jumătate de oră de la debutul tranzacţiilor.

Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 17 companii, înregistra o apreciere de 0,89%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, era în urcare cu 0,88%.

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat un avans de 0,87%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, s-a apreciat cu 0,85%.

Indicele BET-FI al SIF-urilor era pe plus cu 0,80%.

BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, s-a apreciat cu 1,16%.

Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau IAR Braşov (+7,31%), Transelectrica (+4,89%) şi Electrica (+3,48%).

Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Zentiva (-4,4%), Farmaceutica Remedia (-2,65%) şi Digi Communications NV (-1,79%).

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri