Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în creştere şedinţa de luni, iar rulajul se cifra la 6,5 milioane de lei (1,3 milioane de euro), după 35 de minute de la debutul tranzacţiilor.
Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 17 companii, înregistra o apreciere de 0,03%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, indica o creştere de 0,06%.
Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a coborât cu 0,06%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a pierdut 0,07% din valoare.
Indicele BET-FI al SIF-urilor era pe minus cu 0,50%. BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, s-a apreciat cu 0,04%.
Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Rompetrol Well Services (+14,95%), Comelf (+8,02%) şi Prebet (+4,64%).
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Romcab (-6,05%), Condmag (-5%) şi Cemacon (-1,83%).
Bursa de la București a deschis săptămâna pe verde
Articole Similare

8
Cristian Popa (BNR): Piața monetară s-a echilibrat, indicele ROBOR a coborât la 6,50%
8

20
Surpriză pe piața muncii: tot mai mulți români de peste 45 de ani își caută activ job
20

1.812
VIDEO Dezvăluire halucinantă: România a ajuns să plătească 27.000 de lei pe un megawatt și am vândut cu un leu
1.812

1.379
VIDEO Cum a ajuns România să aibă cea mai scumpă energie din lume, dar hidrocentralele zac nefinalizate? Explicațiile ministrului Bogdan Ivan
1.379

1.277
Supriză pentru utilizatorii de cartele mobile Telekom: Din noiembrie vor fi portați către Digi
1.277

33
Premieră mondială: Shein va deschide primele sale magazine permanente în Franţa
33

41
11 stații de încărcare pentru mașini electrice au fost instalate pe Autostrada A1, în cadrul unui proiect co-finanţat de UE
41

45
Datele meteo europene ating un nivel record de cerere: inteligența artificială accelerează interesul
45

3.263
VIDEO După mult timp mai vine și o veste bună de la Guvern: Nu mai suntem în acest pericol
3.263

120
Cristina Chiriac a fost reconfirmată, pentru al treilea mandat consecutiv, la şefia CONAF
120

46
CFR SA a emis ordinul pentru proiectarea Lotului 5 Craiova - Caransebeş
46

1.716
'Incompatibilitate' - ANI îl scoate din joc pe șeful companiei de stat Conpet. Cine preia conducerea interimară
1.716

2.934
Ministrul Dezvoltării anunță primul record din guvernul Bolojan: Se leagă și de PNRR
2.934
Comentează