Bursa de la Bucureşti a închis pe verde şedinţa de tranzacţionare de marţi cu un rulaj total de 86,654 milioane de lei (17,026 milioane de euro)

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 02-12-2025 19:50

Article thumbnail

Sursă foto: BVB

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis, marţi, în creştere pe toţi indicii, cu un rulaj total de 86,654 milioane de lei (17,026 milioane de euro), din care tranzacţiile cu acţiuni au însumat 51,243 milioane de lei (10,068 milioane de euro), potrivit Agerpres.

Principalul indice al Bursei de Valori Bucureşti, BET, care include cele mai tranzacţionate 20 de companii listate pe Piaţa Reglementată, s-a apreciat cu 0,77%, până la 23.017,83 puncte, în timp ce BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la Bursă, a închis în urcare cu 0,72%.

Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis în creştere cu 1,01%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a înregistrat o apreciere de 0,68%.

De asemenea, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat o creştere a valorii cu 0,74%, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI, a închis pe plus cu 0,67%.

Totodată, indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, a câştigat 0,50% faţă de şedinţa anterioară.

Cele mai lichide titluri au fost cele ale Hidroelectrica, cu tranzacţii de 11,086 milioane de lei, urmate de acţiunile BRD - Groupe Societe Generale (5,952 milioane de lei), şi de cele ale Băncii Transilvania (5,931 milioane de lei.

În acelaşi timp, cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Armătura (+9,52%), Prefab (+7,83%) şi Mecanica Ceahlău (+6%).

Cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (-9,4%), Bittnet Systems (-5,75%) şi Sinteza (-4,58%). A

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri