Bursa de la Bucureşti a închis în scădere şedinţa de miercuri, iar valoarea totală a tranzacţiilor a înregistrat o creştere cu aproape 29% faţă de marţi, până la 43,41 milioane de lei (9,31 milioane de euro) (Agerpres).
Indicele de referinţă BET, care arată evoluţia celor mai lichide 13 acţiuni, a scăzut cu 0,54%, până la 7.899,99 puncte, iar indicele celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, BET-Plus, a consemnat o depreciere de 0,57%.
BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a coborât cu 0,04%, iar indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 0,48%. Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a consemnat un recul de 0,57%, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor s-a depreciat cu 1,10%.
Potrivit datelor BVB, tranzacţiile cu acţiuni au totalizat 42,807 milioane de lei (9,18 milioane de euro).
Cele mai tranzacţionate acţiuni pe Piaţa Reglementată a BVB au fost Romgaz (12,69 milioane de lei), Transgaz (3,43 milioane de lei) şi OMV Petrom (2,97 milioane de lei).
Creşteri semnificative ale cotaţiilor au înregistrat acţiunile Electroputere - cu 11,11%, Carbochim - 9,09% şi Transilvania Construcţii - 5,26%.
Cele mai severe deprecieri au fost consemnate de titlurile Mecanică Fină, care au pierdut 8,54% din valoare, Romcarbon - minus 5,19% şi Condmag - minus 5%.
Bursa de la Bucureşti închide miercuri în scădere; rulajul creşte la 43,4 milioane de lei
Explorează subiectul
Articole Similare

454
VIDEO BNR și EUROSTAT dezvăluie date economice îngrijorătoare cu privire la România
454

1.216
VIDEO Părerea guvernatorului BNR despre o posibilă majorare a salariului minim
1.216

32
Companie de consultanţă imobiliară: În acest an vor fi finalizate peste 1.000 de locuinţe premium şi de lux în proiecte rezidenţiale noi în Bucureşti şi împrejurimi, un record pentru istoria recentă a pieţei rezidenţiale din România
32

54
Cursul valutar: leul s-a depreciat, vineri, în raport cu euro, dar a crescut faţă de dolarul american
54

32
Comisia Europeană propune consolidarea cooperării pentru combaterea fraudei în domeniul TVA
32

3.418
VIDEO Premierul face „curat” în companiile de stat: ticăie ceasul pentru directorii eterni
3.418

72
Noua lege Nordis transformă piața imobiliară: mai sigură pentru cumpărători, mai selectivă și mai costisitoare pentru dezvoltatori
72

20
Director adjunct la OCDE: „Tehnologiile digitale sunt esenţiale pentru tranziţia verde”
20

3.698
VIDEO Guvernatorul BNR a explicat efectele în lanț după măsurile luate de Guvern
3.698

49
Preşedintele Consiliului Concurenţei: „Va trebui să învăţăm să dăm ajutoare de stat care să ne coste puţin, pentru că nu avem bani!”
49

3.608
VIDEO Imagini spectaculoase de pe Autostrada Sibiu-Pitești: Tunelul Momaia intră în linie dreaptă, când ar putea fi deschisă circulația
3.608

1.514
Securitatea energetică e un mit - Importurile de energie electrică ale României au explodat în 2025
1.514

3.957
Semnal puternic de la PSD pentru Ilie Bolojan: Programul de stimulare economică trebuie să fie pe masă, altfel nu se va susține niciun alt pachet de măsuri guvernamentale
3.957


















Comentează